2. Jak se chová hráč

Velmi častá otázka, kterou slýcháváme, je: Jak můžu nebo jak jsem mohl/a poznat, že můj blízký hraje?


Bohužel na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Existují některá vodítka, podle kterých můžete poznat, že se něco děje, ale těžko říci, zda jde opravdu o hraní nebo Váš blízký užívá například návykovou látku anebo má třeba i další jiné problémy:

- lhaní

- chybí peníze

- pozdní příchody, nedokáží vysvětlit, kde trávili čas

- nervóznost, úzkosti

- nespolehlivost, nedodržování dohod a slibů

 

Pokud by se Vám zdálo, že stejné "příznaky" může mít například i nevěra partnera, tak to tak opravdu je. To, co dokážete poznat, je fakt, že je něco špatně.

Co můžete čekat od partnera/partnerky, pokud zjistíte, že hraje?

Většina hráčů lže, mlží nebo nesdělují všechny informace o tom, co se děje. Nemusí to dělat jen proto, aby Vám ublížili, ba naopak často chtějí ušetřit své blízké toho, aby se trápili. Také se stydí a nejsou schopni přijmout důsledky svého jednání. Je na Vás, zda hráči budete věřit. Někdy se hodí využít i přísloví: Důvěřuj, ale prověřuj. I když svému blízkému věříte, nedělejte takové kroky, které mohou ohrozit Vás. Důvěra se lehko ztrácí a těžko buduje a toto bude jistě velká zkouška.

 

Hraní nebo sázení je opakující se činnost, na kterou je člověk zvyklý a nějak mu funguje. Proto pokud hrající člověk nebude nucen k tomu, aby toto chování změnil, nemá moc důvodů jej změnit. Každý tento důvod potřebuje jinak silný. Někomu stačí již to, že nemá tolik času na rodinu a přichází o peníze, někdo potřebuje exekuci, ztrátu rodiny nebo práce.

 

Pokud se člověk do hraní dostane včetně dluhů a finančních problému, stojí ho myšlení na hru, jak sehnat peníze na hraní a jak nahradit peníze, které pohrál apod., velmi mnoho času, proto je ve stresu a podrážděný, což ale zároveň může znamenat to, že se nenudí a žije svým způsobem velmi zajímavý a naplněný život (ačkoli to může znít paradoxně).

 

Hraní je pro některé hráče něco tak skvělého, vzrušujícího, riskantního, přinášejícího vzrušení a adrenalin, že je těžké se toho vzdát. Často jsou přesvědčeni, že nic to nedokáže nehradit.

Jak se chová abstinující hráč

Pokud se Váš blízký rozhodl skončit s hraním/sázením, rozhodl se, že udělá významnou změnu ve svém životě. A to není snadné. Je potřeba se připravit na to, že jedna změna, často takováto významná, ovlivní i další oblasti života.


Udělat takovou závažnou změnu není jednoduché zvládnout a ustát. Váš blízký může být pod tlakem, nervózní, podrážděný nebo bez nálady. Nebo se mu mohou střídat nálady plné nadšení a optimismu s pocity beznaděje a nevěření si. Každý to může mít trochu jinak.


Změny se nemusí týkat jen hraní, možná přijdou i změny, které nečekáte a které Vám nebudou úplně vyhovat. Je důležité spolu hodně mluvit a domlouvat se, co je jinak a jak spolu teď žít a vycházet.