3.5 Vysoce rizikové situace

Vysoce riziková situace (VRS)  je jakákoliv situace, která představuje ohrožení Vašeho pocitu kontroly nad hrou a zvyšuje riziko potencionálního relapsu (vrácení se ke hře).

Odborníci popisují tři oblasti, které mohou návrat ke hře usnadnit,

tzv. „Velká trojka“: 

-  „Depky“ – tzv. negativní, nepříjemné nálady, například frustrace, hněv, úzkost, smutek, nuda. Možná jste v minulosti tyto stavy právě řešili hrou a proto pro Vás mohou být i nadále rizikové v tom, že se můžete vrátit k původnímu řešení, tzn. „nudím se, jsem smutný, půjdu si zahrát a bude mi lépe“. Hra pro Vás, ale také mohla znamenat i způsob odměny: „Dneska se mi dařilo v práci, tak si půjdu zahrát“, proto byste měli pamatovat i na pozitivní nálady.

-  „Hádky“- jsou situace, které se týkají konfliktů (současných i minulých) nejčastěji mezi dvěma lidmi. Například v manželství, přátelství, v zaměstnání atd.

-  „Přihláška do klubu“- to jsou situace, kdy můžete reagovat na vliv jiné osoby či skupiny, kteří na Vás vyvíjejí tlak, abyste se zapojili do, pro Vás, tabu chování (hry). Tlak může být přímý, kdy Vás někdo slovně přesvědčuje anebo nepřímý, kdy jste ve skupině lidí, kteří dané chování provozují. Ačkoliv hra je většinou samotářská záležitost, neznamená to, že Vás nemůže bývalý známý z herny, kasina potkat a přemlouvat Vás k tomu, abyste s ním šli hrát a nebo, že Vás Vaši známí pozvou na „pivko“ do herny nebo, že se sami stavíte na „kafe“ do herny a budete se dívat na ostatní hráče.

Nyní už víte, jaké situace jsou v literatuře nejčastěji popisovány, jako rizikové, jako ty, které Vás mohou vrátit zpátky ke hraní. Když víte, co Vás může ohrozit, můžete se tomu lépe bránit, proto je důležité, abyste věděli, které situace jsou pro Vás ohrožující (můžete to zjistit například tím, že si budete vést deník hraní či chutí). Vytvořili jsme pro Vás test hazardního hraní (viz zde),  kde si můžete zaznamenat situace, události, které se objevují, když máte chuť jít hrát nebo se Vám objeví myšlenka na hru. Pokud budete test vyplňovat každý den, pravidelně a poctivě, zobrazí se Vaše „VRS“ (vysoce rizikové situace).

Pak si budete moci zmapovat, odpovědět či sepsat odpovědi 

na následující otázky:

-          V jaké podobě se u mě objevují negativní i pozitivní emoční stavy?

-          V jaké podobě se u mě objevují konflikty?

-          V jaké podobě se u mě objevuje sociální tlak?

Vysoce rizikových situací je mnoho. Každý hráč/ka má jiné. 

 

Pro příklad VRS uvádíme tyto:

 • Stres.
 • Konflikty, hádky.
 • Pití alkoholu.
 • Mnoho volného času, který nevíte, jak využít.
 • Mít u sebe velké množství peněz.
 • Tlak rodiny, věřitelů.
 • Přepracovanost, vyčerpanost.
 • Setkání se známými lidmi, se kterými jste hráli.
 • Pocity skleslosti, lítosti, viny, nebo pocity příliš euforické apod.

 

Kategorie vysoce rizikových situací

 • Intrapersonální: Pocity a myšlenky.
 • Interpersonální: Situace týkající se Vás a důležité osoby.
 • Sociální: Tlak z okolí, prostředí, kde se pohybujete.

 

Použitá literatura:

Wanigaratne, S., Wallace, W., Pullin, J., Keaney, F., Farmer, R. (1998). Prevence relapsu pro závislá chování. UK v Praze. Sdružení SCAN.