Článek nejen o online hrách.....

Svět se proměňuje ve velkou ruletu
Lidové noviny | 23.1.2014 | Rubrika: Peníze & byznys - speciál | Strana: 15 | autor: JAROSLAV MATĚJKA | Téma: Drogová problematika

Hazardu se daří všude ve světě. Nejen v Česku, kde narostl do obřích rozměrů a proti všudypřítomným hernám a kasinům se začínají bouřit obyvatelé míst, kde jich je nejvíce. Hraní o peníze nezbrzdila kupodivu ani ekonomická krize.

Globální hrací průmysl měl v roce 2012 podle odhadů obrat 433 miliard dolarů (8,8 bilionu korun). Třetinu tvoří kasina, další třetinu loterie, dvacet procent hrací automaty, sázení a hra bingo třináct procent a další hry čtyři procenta.
Nejrychleji roste v současnosti hraní na síti. Internetové sázení na sportovní výsledky například vzrostlo podle statistického webu Statista.com z 24 miliard dolarů v roce 2004 na přibližně 74 miliard dolarů v roce 2012.
Podle výzkumné společnosti MarketLine celé odvětví hazardu roste o tři procenta ročně a očekává se, že v roce 2015 se v němbude točit astronomická částka 513 miliard dolarů (10,4 bilionu korun).
Roste ale i počet patologických hráčů, lidí, kteří nemají své jednání pod kontrolou. V USA jich je 1,5 procenta ze všech hráčů a podobné je to i jinde. Odhaduje se, že na jednoho patologického hráče připadá 5 až 10 dalších lidí, jejichž život hazard výrazně ovlivňuje.
Ještě víc kasin?
Přesto, že je hazard mnohde výrazně regulován, vzkvétá po celém světě. Významně totiž přispívá do rozpočtů národních ekonomik. I proto má mocné ochránce hlavně mezi politiky. To není jen česká specialita (viz počínání ministerstva financí ve věci videoloterijních terminálů).
Sektor je také významným zaměstnavatelem. Tam, kde stojí v USA kasina, je nižší nezaměstnanost, stavějí se hotely, otevírají se nové restaurace. Podle studie Národního výzkumného centra Chicagské univerzity komunity v blízkosti kasin zaznamenaly až 17procentní pokles vyplácení sociálních dávek.
Hazardu se tradičně daří v bohatých zemích: ve Spojených státech, Evropské unii, v Japonsku. Zde se točí 70 procent všech peněz.
Od roku 2008 ale dochází k přesunům kasin a hráčských center z Las Vegas a Atlantic City do Macaa v Číně, do Singapuru. Stále více se na mapě hazardu začínají objevovat místa v Asii a v Latinské Americe. Hráčský ráj Macao je dnes jediné místo na čínském území, kde jsou hazardní hry povoleny. Roste neuvěřitelným tempem a stalo se největším hráčským centrem světa. Příjmy z hazardních her na Macau se v loňském roce zvýšily o 18,6 procenta na astronomických 45 miliard dolarů.
Macao předběhlo nejen Las Vegas, do kterého většinou jezdí utrácet peníze v kasinech turisté, ale i další centra hazardu. Je to dáno tím, že do Macaa přijíždějí hlavně obchodníci, představitelé čínské komunistické strany, movití lidé.
A na rozdíl od silně regulovaných a sledovaných kasin ve Spojených státech se v Macau hráčů na původ jejich majetku nikdo neptá. Dvě třetiny jich sem přijíždějí z Číny, loni jich bylo 52 milionů. Podle společnosti Morgan Stanley v Macau utrží od jednoho hráče desetkrát více peněz než v Las Vegas. Je to 1354 dolarů. Jen pro srovnání: v Austrálii 736 dolarů, v Singapuru 446 dolarů, v Las Vegas 156 dolarů, v Atlantic City 112 dolarů a v Malajsii 73 dolarů.
Výmluvná je i statistika týkající se hracích stolů v kasinech v Macau. V roce 2008 jich podle serveru Statista.com bylo 4017, předloni již 5485.
Už i domorodci Mezi největší hazardní hráče světa patří Australané. Pro mnohé je hraní zábava, ale už i zde začínají pociťovat problémy. Mnozí lidé se stávají na "gamblingu" závislí.
Podle studie International Gambling má hazard velký vliv na zdraví patologických hráčů a na stav jejich rodin. Mají výrazně narušenou psychiku, projevují se u nich symptomy jako deprese, úzkost, žaludeční problémy, bolesti hlavy. Trpí hypertenzí, nespavostí, sužují je migrény.
A to se nevyhýbá nikomu, ani mnohdy negramotným Aboriginálům, původním obyvatelům Austrálie, kteří hraní propadli, či obyvatelům vzdálených ostrovů. Sedmdesát až osmdesát procent problémů s hazardem je dnes v Austrálii způsobeno hraním online.
Chycen na síti Podle Brenta Conrada, psychologa z Kalifornie, dnes už nikdo nepochybuje o tom, že hraní na síti je nebezpečnější než sázení v kasinu.
Na stránkách TechAddiction zmínil proč: pokud problémový hráč stráví v kasinu dva tři dny, někdo si toho jistě všimne (například jeho rodina, přátelé, zaměstnanci kasina). Na síti je ale kryt anonymitou. Může hrát doma, v práci, přes chytrý mobil.
Na síti je mnohem obtížnější se vyhnout pokušení. Každý počítač s připojenímse stává virtuálním kasinem - čeká na další sázku.
U online hazardu stačí k přístupu do bankovního účtu jedno kliknutí, odpadá nutnost fyzického výběru. Je jednoduché zapomenout, že "elektronické" peníze jsou pořád peníze reálné.
V mnoha zemích není online hazard povolen, proto je velké procento webů registrováno tam, kde jsou vlády povolnější. Online hazard není dobře regulován a je téměř nemožné zjistit, zda jsou udávané šance vyhrát pravdivé. V případě defraudace pak jsou jen hodně malé šance vymoci vložené peníze zpět.
Jedním z nejběžnějších triků používaným mnoha kasiny na síti je, že nabídnou bezplatnou verzi své hry. Cíl je jediný - představit novým hráčům hazard na síti, dosáhnout toho, aby se cítili uvolnění, když vkládají svoje reálné peníze. U "free" verze je to nastaveno tak, že hráč je úspěšnější než později při reálné hře.
Zatímco tradiční kasina mohou zakázat vstup problémovým hráčům, na síti je to jinak. Téměř nic lidem, kteří hazardu zcela propadli, nebrání v tom, aby pokračovali. Obvykle je na webových stránkách jen upozornění, že se nemohou účastnit hráči nízkého věku.
Při online hazardu se také neví, zde hráč vsází, když pije nebo užívá drogy. I to může ovlivnit délku jeho hry a množství vsazených peněz.
Regulace? Zákazy?
Historie ukázala, že zákazy většinou nic neřeší. Svět je dnes proto k hazardu mnohem shovívavější, i proto se mu tak daří.
Přesto tu omezení jsou. Většina Američanů si nemůže legálně vsadit na sportovní události, většina Evropanů nemá přístup do kasin moderního typu, na pevninské Číně se může provozovat pouze loterie.
V některých evropských severských zemích mohou mít povolení k hazardu jen státní společnosti. V Rusku platí absolutní zákaz od roku 2007, s výjimkou čtyř herních zón vzdálených od Moskvy.
Pro úplnou prohibici ale kupodivu není ani Martin Svoboda, představitel občanského sdružení Občané proti hazardu. Podle něj je třeba zrovna online hazard řešit na celoevropské úrovni. Dílčí kroky jednotlivých států nic neřeší, je třeba postupovat systémově.
Jednímz již ve světě fungujících opatření je to, že některé banky blokují platby a gambleři nemohou vsázet online.
Podle Svobody se také v zemích, kde jsou rušeny herny a hazard je omezován, hráči na internet nepřesouvají nijak masově. "Nechali jsme si zpracovat studii a třeba na příkladu Norska je zřejmé, že tam, kde klesá hazard v ulicích, klesá i online hazard."

***

Odvětví hazardu roste o tři procenta ročně a v roce 2015 se v něm podle odhadů protočí půl bilionu dolarů

Více než 51% světové populace se každoročně zapojí do některé z hazardních her. Nejrychleji nyní roste hazard na síti, jen Evropa zaznamenala loni jeho 45procentní vzestup. Existují už tisíce webových herních stránek.

Nejvíce se hazardnímu průmyslu daří ve vyspělém světě. Ve Spojených státech, v zemích Evropské unie a v Japonsku se odehrává téměř 70 procent všeho dění. Očekává se ale, že rychle poroste význam zemí Asie a Latinské Ameriky.

V Česku je zhruba 42 tisíc lidí závislých na hraní na automatech, videoloterijních terminálech či na sázení.

Na jeden automat, což jsou videoloterijní terminály a výherní hrací automaty, připadá nyní v České republice 172 obyvatel.

Například ve Francii je to mnohem více - 18 000 obyvatel.

Občanská iniciativa usiluje v Ústí nad Labem o konání referenda o hazardu. V automatech umístěných ve městě na 109 místech podle ní Ústečané utratí ročně až miliardu korun. Velká část těchto peněz jsou prý prohrané sociální dávky a peníze z trestné činnosti.

Foto popis| Loni to uvedlo Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti.
Foto autor| Foto Shutterstock

O autorovi| JAROSLAV MATĚJKA, spolupracovník LN