Odpovídáme

Odpověď na Váš dotaz bude odeslána pouze na e-mail, který uvedete pro doručení odpovědi. Zde na našich stránkách zveřeňujeme pouze odpovědi na otázky, jejichž autor zaškrtl výslovný souhlas s jejich zveřejněním.


Často kladené dotazy

7.4.2015

Dobrý den, prosím o radu. Přítel je závislý na online sázení přes FORTUNU a další portály. O jeho slabosti vím přes 2 roky. Je to jako na houpačce... vydrží nesázet jen pár týdnů, maximálně měsíc a pak pomalu ale jistě začne. Naposledy jsem mu na to přišla před půl rokem a po obrovské hádce, splacení dluhů a slibování - jak už to nikdy neudělá.... to udělal zase a hůř. Opět jsem zjistila, že mi lže do očí a tajně prosázel 30.000 během 2 měsíců. Jeho svědomí je natolik netknuté, že prosázel i to co neměl. Aby mohl sázet, založil si kontokorent u banky a samozřejmě jede do mínusu a má dluhy. Nevím, jak tohle zastavit. Potřebuji vědět dvě věci... jestli je možné požádat v bance o zákaz tvoření podobných účtů a jestli je možné, aby na jeho jméno nemohla být žádná půjčka, popř. kontokorent. A za druhé? Je možné, aby na jeho jméno nemohl mít žádný profil ani u fortuny ani u ostatních? Jde to nějak zablokovat v rámci státu? Nemůžu přece věčně hlídat, jestli nemá 100 profilů u různých online společností. Souhlasil, že když zjistím, jak se to dělá... že si to zařídí. Prosím o radu. On se chce napravit, chce si nechat pomoc, ale musím jednat rychle. Tohle je jeho poslední šance... nebo na to zůstane sám. Předem děkuji za jakoukoliv reakci! =)

Georgina Amber

Zobrazit odpověď

Dobrý den,

především Vám chceme poděkovat za vyjádřenou důvěru. V dotazu jste vylíčila situaci přítele i to, jak na ni nahlížíte Vy.

Máte velmi konkrétní dotazy: jestli je možné požádat v bance o zákaz tvoření účtů s kontokorentem a jestli je možné, aby na jméno přítele nemohla být žádná půjčka, popř. kontokorent. Dále je-li možné, aby na jméno přítele nemohl mít žádný profil u fortuny či u jiných sázkových společností. 

Otázka půjček a bankovních produktů je velice složitá a je náročné se v ní vyznat. Pokusím se Vám na ní ve zkratce odpovědět. Zrušení kontokorentu, je možné tím, že od smlouvy, kterou uzavřel s bankou, lze do 14 dnů odstoupit bez jakýchkoliv sankcí. Nicméně pokud je už "v mínusu", tak by určenou částku musel doplatit. Co se půjček týče, banka si sama musí určit, jestli někomu půjčí peníze nebo ne. Při udělování půjčky některé banky akceptují registry dlužníků (např. SOLUS). Do nich většina bank přispívá, a člověk se tam dostane, když nesplácí co má. To by tedy teoreticky mohlo zamezit možnosti, že příteli bude půjčka schválena. Z Vaší pozice byste dále mohla "udávat" přítele, ale to pouze v případě, že by uváděl nepravdivé údaje apod. Ne však explicitně zabránit tomu, aby mu byla přidělena půjčka či schválen kontokorent. Na druhou stranu, pokud je přítel motivován ke změně, je možnost po domluvě s ním zrušit jeho účet, mít u sebe jeho občanský průkaz a zabránit tak založení účtu v bance/ půjčce. 

​Pokud se jedná o účty u on-line sázek, tak nevím o případu, kdy by někomu bylo zakázáno vytvářet si účty. Jediné ochranné opatření může být to, že člověku je dovoleno mít jen jeden účet u každé společnosti a pokud se zjistí, že tato pravidla porušuje, tak pravděpodobně dostane zákaz od té firmy. V souvislosti s tím mě ještě napadá, že účet je možné se souhlasem přítele zrušit, ale musí tak udělat on sám (můžete se domluvit, že budete u tohoto telefonátu, kdy přítel bude rušit svůj účet, přítomna). ​Dále uvažuji o možnosti, jak by šlo udělit zákaz hraní a to by bylo tehdy, kdyby se díky němu dostal do konfliktu se zákonem. V tomto případě by toto nařízení mohl vydat soud (o podobném případu jsem, ale zatím nenašel žádné zprávy).

Ve Vašem počítači se dá přístup k některým stránkám zablokovat, což nevylučuje možnost, že by se přítel mohl dostat na stránky s online sázením na jiném počítači. Zároveň si říkám, že je to alespoň nějaká možnost minimalizace rizik a po domluvě s přítelem může úspěšně fungovat.

Pokud by přítel domluvu porušoval, je potřeba zvolit adekvátní sankce - Vy píšete o poslední šanci, což může být jedna ze sankcí jako reakce na absolutní nedodržování domluvených pravidel. Tato možnost klade na Vás určitý nárok. Je tedy na Vás, jestli se na to dáte a budete přítele s určitým konkrétním časovým limitem (např. období následujícího roku) kontrolovat (viz také http://gambling.podaneruce.cz/pomoc/pro-blizke-hracu/ ). Po uplynutí tohoto období by mu měly být navráceny všechny kompetence a měl by to zvládat sám nebo s pomocí odborníka (což může již teď).

Níže připojujeme kontakty, které byste případně mohla využít:

http://www.sananim.cz/drogove-informacni-centrum-(dic).html adresa: Ovčí hájek 2549/64A
158 00 Praha 13

http://poradna.asociace.org, adresa: Koněvova 95, Praha 3 Žižkov, 13000, mob: 736760701, email: ppano@asociace.org

Doufáme, že se nám alespoň částečně podařilo zodpovědět na Vaše otázky a přejeme Vám hodně energie.

Za tým Ambulance adiktologie
Jakub Nepejchal a Františka Chovancová

Přítel hraje

19.4.2012

Dobrý den, můj přítel je gambler. Já o tom vím, snažím se mu pomoct. Už hraje dlouho, ale je to horší a horší. Snažím se mu pomáhat, vždy když dostane v práci peníze, jedu pro ně, mám u sebe platební kartu aby nemohl vybírat peníze. Něco mu tím ušetřím, ale stejně nezvládnu mu ušetřit vše. Vždycky si najde nějakou mezírku jak jít hrát. Například mi neřekne, že dostal peníze, nebo mi řekne, že dostal méně peněz a za zbytek jde hrát. Nebo si přijede pro peníze, které potřebuje na určité věci, ale.. konec známe. Poté mi to ale řekne, když se zeptám, řekne mi pravdu, že byl hrát. Má dost dluhů, které se musí co nejdříve splatit, ale takhle se to nikdy nepovede. Chce jet na léčení, už to měl v plánu v prosinci, ale stále to oddaluje s odůvodněním, že si před tím musí něco našetřit aby až se vrátí měl z čeho žít, jenže takhle to nikdy našetřit nedokáže. Nevím jak víc mu pomoct. Momentálně už nejsme partneři, ale o peníze se starám stále, jen ho nemám každý den pod dohledem a o to je to horší. Chci se zeptat, jestli to léčení opravdu pomůže nebo začne jiná závislost, například alkohol, protože začíná pít. Má nervy z toho, že vše prohrál, tak pije. Zatím ne tolik aby se dalo říct, že je alkoholik, ale bojím se, že jedna závislost skončí a druhá začne. Můžete mi poradit, zda mu můžu pomoct ještě nějakým způsobem, nebo už dělám vše a víc nezmůžu? Už mě do toho namočil a nemůžu ho v tom nechat, nikdo jiný se o něj starat nebude. Děkuji za odpověď. Hezký večer

 

Dobrý den, můj přítel hraje. Hraje hodně a dlouho. Má dost velké dluhy. Všechno vím, vše mi řekl. Jsem jediná, kdo to s ním řeší a chce mu pomoct. Jsme ve fázi, kdy mi říká kdy a v kolik mu přinese klient peníze a já si pro ně v tu hodinu přijdu. Mám u sebe jeho platební kartu, aby nemohl vybírat. Chvilku jsem měla u sebe i jeho občanku, protože samozřejmě ho napadlo jít si vybrat na občanku do banky, jenže tu u sebe mít nemůžu. Ušetřím mu dost peněz, ale ne vše. Vždy si najde skulinku jak jít hrát. Např. mi neřekne, že mu přinese někdo peníze, nebo mi řekne, že přinesl méně peněz, že potřebuje peníze k něčemu důležitému a z toho stejně většinu hodí do automatu. Já to vím, poznám to na něm a on to ani nezapírá, když se zeptám, řekne mi pravdu. Už v prosinci chtěl jet na léčení, ale oddaluje to tím, že musí před začátkem léčení vydělat nějaké peníze, aby mohl z něčeho žít až se vrátí, jenže to jak víme není možné ty peníze našetřit. Začínám se i bát toho, že závislost se léčí jinou závislostí. Alkohol. Taky mu nějak zachutnal. Má nervy z prohry-pije. Nejde hrát, protože je doma-pije. Momentálně už nejsme partneři, ale o peníze se stále starám, ale nemám nad ním každodenní dohled a o to je to horší. Co můžu udělat víc? Je ještě něco co mám zkusit? Má malou dcerku, která nemůže mít takového otce. Jsem jediná, kdo při něm stojí, i jeho nejbližší, kteří o tom problému vědí s ním klidně půjdou do herny a neuvědomují si o co jde. Už nechodí ani mezi lidi, nejde o víkendu s kamarády si sednout na pivo, místo toho je sám v herně a vymlouvá se na draka v koupelně. Nemá náladu na společnost, chápu, že celý den tráví povídáním s lidmi, ale takhle to nejde. Nevím jak dál.Děkuji za odpověď. Hezký den a hodně štěstí všem. Klára

Klára

Zobrazit odpověď

Dobrý den Kláro,

omlouváme se, že pro technické problémy odpovídáme až teď. Jelikož jsme našli dva Vaše dotazy zodpovíme je najednou.

Pozorně jsem si přečetla Vaše dotazy a vážím si důvěry, s kterou jste se na nás obrátila. Je obdivuhodné, že se neustále máte o přítele strach, i když spolu nejste. Zároveň si myslím, že teď je důležité i to, abyste myslela také na sebe.

Z toho, co popisujete, i když jste udělali nějaká opatření, Váš přítel se neustále točí v kruhu, kdy hraje. Jen je to teď pro něj komplikovanější. Odkládat léčení na někdy potom, až budu mít dost peněz, až to půjde v práci apod. jde donekonečna. Důležité je rozhodnutí, zda s tím přítel chce opravdu skončit. Ale s tímto rozhodnutím mu pomoc nemůžete.To je na něm. Kromě léčby v léčebně, může využít přítel i pomoc ambulantní - psychologa nebo psychiatra.

I když to bude možná znít krutě, tak to co můžete udělat jak pro sebe, tak pro přítele je to, že ho v tom opravdu necháte. Takto na sebe berete břímě kontroly a zodpovědnosti bez toho, aniž by to mělo jakýkoli výsledek. Jak dlouho jste ochotná to takto snášet?

K Vašemu strachu z toho, že přítel nahradí jednu závislost druhou. Ano, i to se může stát. Nejde ale takto na dálku  odhodnout, zda se toto týká Vašeho přítele nebo ne. Rozhodně utíkání k alkoholu není řešení, i když pravděpodobně příteli pomáhá.

Kláro, říkám si, že toho teď vlastně táhnete za bývalého přítele strašně moc a říkám si, jak to zvládáte vy. Máte někoho s kým o tom můžete mluvit?Říká se, že sdílená starost je starost poloviční a je třeba se někdy ze svého trápení vymluvit. Pokud se rozhodnete ve stávající situaci zůstat, chtěla bych Vás podpořit v tom, abyste našla nějakého odborníka, např. psychologa, kdo Vám v této nelehké situaci pomůže. Stejně tak se můžete rozhodnout z této situace odejít. Bývalý přítel je stejně dospělý zodpovědný člověk jako vy. Rozhodnutí je na Vás.

 

Přeji Vám hodně štěstí a síly

Šárka Licehammerová

Již zodpovězené dotazy poradny

14.12.2018

Dobry den da se nejak udelat blokace na hrani ve vsech tipu heren na raz nebo se musi v kazde firme zvlast ?

Pavel

Zobrazit odpověď

Dobrý deň,

ďakujem za Váš dotaz. Bohužiaľ v súčasnej dobe nie je možné uskutočniť blokáciu (sebavylúčenie z hry) zaraz vo všetkých spoločnostiach, ale je nutné to vykonať v každej spoločnosti zvlášť.

Za tím Terapeutického centra v JMK,

Bc. Katarína Kotrasová

10.12.2018

Dobrý den, jdu si k Vám pro radu, protože si už sama nevím rady. Můj partner, kterému je 30 let dluží 750 tisíc - maminka, zaměstnavatel, strýček... Vše začalo pozdními příchody z práce, výmluvami, odchody pod různými záminkami. Podezření, že něco není v pořádku jsem začala mít po přečtení zpráv, kdy žádal svou maminku o nemalou částku (180000) z důvodu ztráty kasír-tašky a musí peníze odevzdat v práci. Vše prasklo, kdy mi do práce přišla sms, že jsem jeho poslední záchranou. V tu chvíli mi vše zapadalo. Večer po příjezdu z práce jsem mu řekla, že vím o té půjčce od maminky. Nejdřív zapíral, že neví o čem mluvím. pak se ale přiznal. Řekl mi celou dlužnou částku. Tvrdil, že žádný problém nemá, že není gambler. Jen neumí hospodařit s penězi. Řekla jsem mu, že jsem ráda, že se mi svěřil. Že ho neopustím a že to spolu zvládnem. Slíbil, že už hrát nebude. Bohužel jsem uvěřila a neudělala žádná opatření. O měsíc později dluh narostl o dalších 120 tisíc. Kdy tedy přiznal, že problém má. Momentálně se o finance starám já. Výplata mi chodí na účet a já posílám peníze na jeho dluhy. Koupila jsem tlačítkový telefon, aby neměl přístup k internetu, peníze dostává na příděl. Nedávno jsem zjistila, že čekáme miminko. Když jsem mu tuto radostnou zprávu oznámila, brečel. Myslela jsem si, že ho to nakopne. Ale bohužel jsem přišla i na to, že opět hrál. Kdyby nebyl tento problém, tak je to jinak úžasný partner. Hledám odbornou pomoc, jen nevím na koho a kam se obrátit. I sám partner se chce léčit. Děkuji

onaaa

Zobrazit odpověď

Dobrý deň,

ďakujeme za dôveru a otvorenosť, s ktorou ste sa na našu poradňu obrátila. Píšete, že máte partnera, ktorý v dôsledku problémov s gamblerstvom dlží 750 tis. Kč. Popisujete akým spôsobom ste sa to dozvedela prvý krát a aké opatrenia ste spravila po druhom priznaní.

Z toho, čo píšete, je poznať, že sa Vám už podarilo spraviť mnohé opatrenia, aby ste pomohla partnerovi s jeho problémom. Popisujete, ako ste vyjadrila partnerovi podporu v jeho situácii, ako ste prebrala správu financií a dohľad nad splácaním dlhu, ako si partner obmedzil prístup k internetu v telefóne a prístup k finančnej hotovosti. Rada by som Vám vyjadrila ocenenie za všetky tieto opatrenia, ktoré sa Vám už podarilo uskutočniť. Verím, že to pre Vás v tejto situácii nie je vôbec jednoduché.

Aktuálne hľadáte odbornú pomoc pre seba a partnera, ktorý prejavil záujem o liečbu. Miestne dostupnú službu môžete nájsť napr. prostredníctvom Mapu pomoci na stránkach www.drogy-info.cz.

V Prahe by som Vám odporúčala napr. Gambling ambulanciu v Sananime, kde si môžete dohodnúť stretnutie s terapeutom – odborníkom. Poskytujú služby jednak pre samotných ľudí s problémom s hraním hazardných hier a sázením, jednak pomoc a podporu pre osoby blízke týchto ľudí, všetko zdarma a diskrétne. Ambulancia sídli na ulici Žitná 1574/51, telefón 774 701 070, email gambling@sananim.cz.

V ambulanciách, ktoré sa venujú pomoci ľuďom s problémami s hazardnými hrami a sázením, je väčšinou možné dochádzať individuálne, skupinovo alebo sa dohodnúť na spoločnom sedení spolu s partnerom. V prípade, že by sa ukázalo, že ambulantná liečba je v danom prípade nedostatočná, je možné podstúpiť tiež pobytovú liečbu. Tá prebieha v psychiatrických nemocniciach na oddeleniach pre liečbu závislostí.

V prípade, že budete čokoľvek ďalšie potrebovať, obráťte sa na nás opäť.

Prajem veľa síl!

Za tím Terapeutického centra v JMK,

Bc. Katarína Kotrasová

4.12.2018

Dobrý den. Ani nevím kde začít. Hraju už asy tak deset let. Prohrávám hodně, za rok plus minus 10 ml. Jsem totálně na dně. Mám rodinu. Dvě děti. Nikdo o mem hraní neví aspoň si to myślim. Dluhy už nestačím splácet. Požádat rostou. Už je to kolem 10 ml. Zkoušel jsem přestat. Vydržel jsem skoro rok. To jsem byl šťastný člověk a pak jsem do toho zase spadl. Rodině se svěřit ne mužů. Musím to zvládnout sám. Mim holkam by to este víc ublížilo. Mám hrozné deprese, občas tlak mi skočí až na 180 na 120. Dokonce přemýšlím občas i o sebevraždě ale k tomu se nesmím dopustit kvůli rodině. Co se počnou beze mne. Jsou úplně závislí na mých příjmech a hlavně moc je miluji.Tak nevím co dal ......

Ivo

Zobrazit odpověď

Dobrý deň,

predne sa veľmi ospravedlňujem za neskoršiu odpoveď, ktorá bola spôsobená technickými problémami na našej strane. Ďakujeme za dôveru a otvorenosť, s ktorou ste položil dotaz do našej poradne.

Píšete, že hráte asi 10 rokov a v dôsledku hrania sa Vaše dlhy vyšplhali do výšky cca 10 mil. Kč. Popisujete nepríjemné stavy – depresie a myšlienky na samovraždu, ktoré sa v tomto období objavujú. Zároveň popisujete, ako milujete svoju rodinu a chcete tu pre nich byť naďalej.

Pôsobí to na mňa, že ste v tejto situácií sám a nevidíte nikoho, komu by ste sa aktuálne mohol zveriť. Chcela by som Vás preto podporiť najmä vo vyhľadaní opory pre seba. V Prahe sa môžete obrátiť na terapeutov – odborníkov v Gambling ambulancii v Sananime. Ambulancia sídli na ulici Žitná 1574/51, telefón 774 701 070, email gambling@sananim.cz. S terapeutmi môžete zdieľať svoju náročnú životnú situáciu, obavy a myšlienky na samovraždu. Môžete sa rozprávať o tom, čo by Vám mohlo pomôcť na Vašej ceste k abstinencii od hrania. Už sa Vám raz podarilo skoro rok abstinovať! Verím, že môžete využiť znalosti a schopnosti, ktoré ste v priebehu toho roku získal a využiť ich aj v ďalšej snahe o riešenie svojej situácie. V ambulancii Vám taktiež môžu pomôcť s riešením Vašej dlhovej situácie.

V prípade, že by ste potreboval nájsť iné služby vo Vašom okolí, môžete ich nájsť prostredníctvom Mapi pomoci na stránkach www.drogy-info.cz.

V prípade, že by sa samovražedné myšlienky znovu objavili, môžete okrem vyššie popísaných ambulancií telefonicky kontaktovať nonstop linku dôvery na čísle 222 580 697.

Prajem Vám veľa síl na Vašej ceste!

Za tím Terapeutického centra v JMK,

Bc. Katarína Kotrasová

778 744 683

23.11.2018

Dobrý den, můj bratr(26) propadl kurzovým sázkám. Trvá to myslím 8 let. Bydlí u rodičů. Nepřispívá na nájem a stále mu chodí výzvy k zaplacení půjček, které on neplatí a platí je za něj moji rodiče, aby nepřišli exekutoři. Okrádá rodiče o úspory. Bratr je zaměstnaný, ale jeho plat spolkne hraní. Bratr navštěvoval po donucení i poradnu Podané ruce ve Znojmě, ale má takové herecké sklony, že udělal ze sebe oběť. Nepřipouští si, že dělá něco špatně. Jaké je východisko? Děkuji

Jakub

Zobrazit odpověď

Dobrý deň,

ďakujeme Vám za dôveru, s ktorou ste položil dotaz do našej poradne. Píšete o tom, že Váš brat prepadol kurzovým sázkám, v dôsledku ktorých sa dostal do problémov s dlhmi, ktoré za neho platia rodičia. Popisujete problematické spolužitie Vášho brata a rodičov v jednej domácnosti. Rodičia za brata z obavy pred exekúciami platia dlhy a pýtate sa, aké je z tejto situácie východisko.

Rozumiem Vašej obave o rodičov a snahe nájsť z tejto náročnej situácie východisko. Píšete, že z Vášho pohľadu si brat nepripúšťa, že robí niečo zlé. Stáva sa, že okolie vníma situáciu inak ako ten, koho sa týka. V takom prípade je dôležité ujasniť si, ako môžeme blízkym s problém so sázením pomôcť a čo potrebujeme spraviť my, aby sme ochránili samých seba. Vo Vašom prípade ste svedkom toho ako Vaši rodičia z obavy z bratových exekúcií platia bratove dlhy.

Blízky hráča by mali postupovať premyslene a cieľavedome. Je potrebné, aby došlo k ujasneniu podmienok spoločného súžitia a stanovenia splátkového kalendára. Ideálne je, keď dôjde k dohode oboch strán. V prípade, že toto nie je medzi Vašimi rodičmi a bratom možné, je potrebné premýšľať o tom, ako môžu rodičia chrániť samých seba.  Je potrebné, aby si vymedzili svoje hranice, napr. neplatiť synove dlhy, chrániť svoj majetok pred synovými prípadnými exekúciami, pomôcť synovi s hľadaním vlastného bývania apod. Cieľom všetkej snahy Vás a Vašich rodičov by malo byť primeť Vášho brata, aby prevzal zodpovednosť za svoj život a aby svoje problémy (napr. dlhy) začal riešiť sám.

Premyslenie si postupu a stanovenie pravidiel môže uľahčiť konzultácia s odborníkom. Poradiť sa môžete Vy sám, spolu s rodičmi, alebo ak je to možné aj spolu s bratom. Je možné obrátiť sa znovu na pobočku Společnosti Podané ruce v Znojmě, prípadne nájsť iné ambulantné centrum (kontakty môžete nájsť tu: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/).

V prípade, že budete čokoľvek ďalšie potrebovať, obráťte sa na nás opäť.

Prajem veľa síl!

Za tím Terapeutického centra v JMK,

Bc. Katarína Kotrasová

21.11.2018

Dobrý den, 7 let jsem sázel na sport, padal jsem hloub a hloub. Teď už asi 2 roky nehraju. To že jsem hrál se ví. Že jsem nasekal dluhy 400t nikdo z mojich blízkých netuší, že. Jenom ví, že jsem sázel a dost jsem prohrál. Už jsem dluhy srazil na 250. Teď jsem si musel udělat půjčku pro bratra, 150t. Takže jsem v podstatě tam, kde jsem byl. Dluhy tajim kvůli ostude a hlavně starším rodičům, kterým by to asi hodně ublížilo. Tak mám ale zase já šílené tlaky, dělat klidného. Platit někdy, pro mě, kraviny. Mým cílem je hlavně být bez dluhů. To že jsem přestal hrát, za to děkuji Babisovi vlastně. Ač ho jinak, jemně řečeno, nemám rád. Zrušil zahraniční sazkovky. Tam byly celkem férové kurzy. U českých je to zlodejina. Asi před 3 měsíci, jsem přesto zkusil hrát s "nadbytecnymi" 4t. I s vědomím, že je na 98% prohraji. No, prohrál jsem je. A řekl si, že to je fakt konec. Dotazy: Měl bych se jít léčit? Jak vysoká je pravděpodobnost, že do toho spadnu znovu? (tyto stránky jsem našel při hledání, jak velký dluh k příjmu je už OK. Ne že bych měl chuť sázet a hledám pomoc) Mám to rodičům říct? Si říkám, že co jsem si nadrobil, tak ať si to taky vylizu. Jenom je to takhle ještě větší pres. Jak splacim ty dluhy, 12t/m, tak se pořád diví, kde dávám peníze. A myslí si o mě, že si neumím vydělat peníze. Což by vlastně taky mohl být spouštěč na nové sázení. Jak ale píšu, ty kurzy v CZ sazkovkach jsou tak směšné, že nemám na to vůbec ani pomyšlení, tedy teď.

Honza

Zobrazit odpověď

Dobrý den Honzo,

 

vážíme si důvěry, se kterou se na nás obracíte. Píšete o tom, že jste 7 let sázel na sport, ale zhruba 2 roky teď nehrajete. Zároveň jste si nedávno vsadil. A ačkoli se Vám daří vzniklé dluhy splácet, cítíte se pod tlakem kvůli rodičům, kteří o nich nevědí.

 

Ptáte se na to, zda se máte jít léčit a jak velká je šance, že znovu budete sázet. Nelze s jistotou říct, jaká je pravděpodobnost, že do toho spadnete znovu, to záleží na spoustě faktorech. Někdy může být relaps varovným signálem, že se „něco“ děje – tím něco může být třeba přílišný stres či tlak, problémy v různých oblastech života, potřeba si ulevit, víra ve výhru či cokoli jiného a můžou vést k opětovnému sázení. Jindy patří relaps k průběhu přestávání se sázením.

 

Z Vaší zprávy mám pocit, že jste se sázením přestal sám a že kromě jednoho relapsu se Vám daří od sázení úspěšně abstinovat. Říkám si, že je obdivuhodné, že to takto zvládáte. Na druhé straně je fajn mít někoho, kdo Vám v obtížné situaci pomůže, vyslechne a podpoří Vás, s kým to můžete probrat. V tuto chvíli si myslím, že hospitalizace není nutná a může Vám stačit několikrát zajít do ambulantního centra (kontakty můžete najít zde: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/). Můžete tam s odborníkem řešit vše, co budete potřebovat – např. chuť sázet, tlak z dluhů, co s Vámi dělají názory rodičů na Vaše vydělávání či jakékoli další věci. Na to, zda říct rodičům o dluzích či ne neexistuje správná odpověď, protože to s sebou nese plusy i mínusy. Je proto fajn využít případné návštěvy v ambulanci a probrat tam, jak to vnímáte a co by každá varianta přinesla.

 

Držíme Vám palce

Za tým Terapeutického centra v Jihomoravském kraji

Mgr. Petra Fialová

26.7.2018

Dobrý den,hraji ruletu a automatycirka 10 let,během 7 let jsem prohrál rodinné finance co mi zbyly po úmrtí otce,včetně svých našetřených a poté i peníze z prodeje rod.domku,aktuálně žiji v bytě,který mám zastavený a na němž mám exekuce-aktuálně jich mám 15. krom toho jsem obelhal své tři známé a vymámil z nich skoro 1O milionů a vrátil jim jen něco málo přes 5,byl jsem před rokem odsouzen na 3 roky avšak,díky Bohu,s pětiletou podmínkou,nyní jsem rok v podmínce a hazard už nepěstuji ač pracuji v casinu jako recepční. Mám výdělek pouze 12450Kč ze zaměstnání po ex.asrážkách. Občas se ale hodně překonávám abych nevzal i to málo a nešel to zkusit aspoň za řekněme 5tis,pokusit se vyhrát aspoň občas litr na přilepšenou. Jsem sám,jak zamezit mým nutkáním k hraní a jak si v takové situaci najít do budoucna partnerku ? Děkuji za info

Václav

Zobrazit odpověď

Dobrý den Václave,

děkujeme za důvěru, se kterou jste nám popsal svou situaci. Je vidět, že Vám hazardní hraní přineslo nemálo problémů, zejména ohledně financí a obavy o budoucí vztah.

Za důležité sdělení považuji zejména to, že hazard již nepěstujete. To znamená, že se svou tíživou situaci s dluhy snažíte řešit. Mám dojem, že jste v tom řešení hodně sám, což může být dost náročné. Chtěla bych Vás proto zejména podpořit ve vyhledání další opory pro sebe – můžete se např. obrátit na kolegy v Praze – jedná se o Gambling ambulanci, Žitná 1574/51, Praha 1. S lidmi, kteří se kvůli hraní a sázení dostali do problémů mají dlouholeté zkušenosti, mohou s Vámi celou situaci rozebrat a pomoci v tom, jak s myšlenkami a nutkáním ke hře pracovat, abyste se opět nevrátil k tomuto problematickému chování. Můžete s nimi i prodiskutovat možnosti nalezení partnerky a jaký způsob komunikace je v pořádku pro případný nový vztah. Je určitě důležité najít stabilitu sám pro sebe, pak ji budete moci poskytnout i nové známosti. Stejně tak by Vám v Gambling ambulanci mohli pomoci s řešením dluhové situace. Jejich služby jsou pro klienty bezplatné.

Věřím, že je pro Vás práce v casinu v tuto chvíli určitou jistotou výdělku, na druhou stranu denodenní kontakt s hazardem představuje zvýšené riziko, že se k němu vrátíte. Stejně jako se u abstinujících od alkoholu doporučuje tzv. „suchá domácnost“, je důležité vyhnout se pokušení i v případě přestávání s hazardem. Proto je na místě zvážit i změnu práce, tak, aby pro Vás byla bezpečnější.

Napadá mě ještě, že i svěření se rodině s řešením problému není špatná volba, stejně tak i možnost navštěvovat Anonymní gamblery – zde můžete sdílet své starosti a najít inspiraci od ostatních s podobnou zkušeností.

Přeji vám hodně sil, oceňuji to, že se snažíte najít podporu a pomoc.

za Centrum kompexní péče ve Zlínském kraji

Mgr. Yvona Kopečková

30.5.2018

Zdravím, můj bratr má problémy se sázením na jakkýkoliv sport. Začalo to nevinně na střední škole 20 Kč na ticket...bohužel poslední tři roky trvá to, že se to vyšplhalo přes 200.000...je mu 25...bydlí u rodičů, kvůli těmto dluhům musel odejít ze školy a rodičemu našli práci - dělníka. Občas něco splácí, občas ne...bohužel se půjčuje u nebankovních institucí s hrozným úrokem a proto má maximálně na odvrácení přejití do exekuce. Trvalé bydliště má u rodičů a proto rodiče spoustu dluhů zaplatili...už se to opakovalo třikrát, dlouho trvalo než jsme na to přišli, ale veskrze to chodí tak, že si vsadí, prohraje, chce to vyhrát zpět, půjčí si a vsadí...a pak ty dluhy rostou...často se stává, že ani nevíme kde sází...internet jsme mu zamezili, ale cestu si asi vždycky najde. Teď se situace opakuje a on se jen směje, nepřipadá mu, že je to tak špatné...je to jeho jediný smysl života, chodí do podřadné práce a nemá žádné kamarády, natož přítelkyni a hlavně o tom s námi a ani o něčem jiném vůbec nemluví. Je to na ústavní léčbu? Už to trvá moc dlouho a už nevíme co s tím. Poradíte prosím, jak mu pomoci, aby se probudil?

Hana

Zobrazit odpověď

Dobrý den,

z Vašeho dotazu je zřejmé, že máte velký zájem bratrovi pomoci. Na Vaši první otázku je těžké odpovědět, protože přesnou situaci bratra neznáme. Nevím, zda je možné ji vyřešit ambulantní nebo pobytovou léčbou. Jako důležitou informaci vnímám, že pro bratra není situace až tak složitá, sám ji nevnímá jako problém. Bývá typické, že okolí situaci vnímá jinak než ten, koho se týká. Je užitečné se pevně vymezit k tomu, co vlastně bratrovi, synovi, příteli… umožňujeme a co chceme a potřebujeme udělat my sami, důležité je také chránit sám sebe. Je totiž možné, že k „probuzení“ bratr potřebuje ještě nějaký čas. Pro to, aby došlo ke změně, je důležité přestat věci řešit za bratra, omlouvat jeho situaci, je potřeba, aby začal svou situaci řešit on.

Blízcí hráče by měli postupovat promyšleně a cílevědomě. Ujasnit si jasné podmínky společného soužití, stanovit přesné dohody o splátkách dluhů. Ideální je, když dojde k dohodě obou stran. Promyšlení si postupu a stanovení pravidel může usnadnit konzultace s odborníkem – je vhodné  zjistit si informace o nejbližší poradně, kam můžete zajít, případně kde by mohl bratr zahájit svou léčbu. Poradit se tam můžete Vy sama, spolu s rodiči, nebo nejlépe i spolu s bratrem – bratra můžete podpořit i tím, že se zapojíte do rodinné terapie. Přínosné také bývá využití dluhového poradenství (např. Občanské poradny jej nabízí zdarma) – zde můžete probrat, jak nejlépe ošetřit finance rodiny i bratra a to včetně majetkových věcí rodičů.

V Praze bych mohla doporučit Gambling ambulanci v Sananimu. Zde si můžete domluvit schůzku s odborníkem na léčbu závislostí i s dluhovou poradkyní. Jejich služby jsou zdarma a diskrétní. 

Ambulance se nachází na ulici Žitná 1574/51, telefon 774 701 070, e-mail gambling@sananim.cz.

Více najdete na webu: http://www.sananim.cz/gambling-ambulance-(ga)/co-nabizime.html 

V případě, že budete cokoliv jiného potřebovat, klidně se na nás opět obraťte.

S pozdravem

Mgr. Yvona Kopečková

Centrum komplexní péče ve Zlínském kraji

18.5.2018

Dobrý den, jsem matka 22 letého syna, který je otcem 3 letého chlapečka. Hry hraje od dětství, ale v posledním roce situace došla do stavu, že do naší rodinné firmy dochází ospalý, unavený, malátný nejdříve v 11h, naobědvá se, hodinu pracuje a pak si zde lehne a spí i do 20h. Přestal se zajímat o placení účtů, dluží za nájem, možná má nějaké další dluhy.O syna skoro nejeví zájem. Léčí se sice s depresí, ale vzhledem k jeho nedměrné inteligenci mám podezření, že únavu po hráčské noci finguje celkovou slabostí. Dostal doporučení na hospitalizaci, tu však zásadně odmítá.Je po amputaci oka a každé zvednutí tlaku a rozčílení zvyšuje riziko úplné ztráty zraku., Celé roky mu finančně pomáháme, aby neměl stres, aby spokojeně žili, věnujeme se každou volnou chvíli vnoučkovi, abychom mu dali alespoň lásku naši.V poslední době se však ukázalo, že si odkloňuje ve firmě peníze. Prosila jsem ho, ať nastoupí do léčby, vše smažeme, po dobu hospitalizace jeho rodině pomůžeme.Má však dojem, že žádný problém není, že je jen unavený.Odhodlala jsem se ke kroku, který je nejkrutější, ale mým selským rozumem nejúčinnější.Odvezla jsem mu z bytu PC a ukryla ho na bezpečném místě.Sedla jsem si s ním, hodinu mu vysvětlovala, jak se o něj bojíme, jak ztratil kontrolu nad démonem, který ho zcela ovládá.Pochopitelně nesouhlasil, zlobil se.Další dny však nastává peklo, kdy vyhazuje přítelkyni se synem z bytu, protože nebude platit nájem, o půlnoci se nám objevil v našem domě a vyhrožoval, co vše udělá, pokud mu Pc nevydám, že je to jeho jediná radost na světě.Další noc nám volal okolo půl jedné v noci a opět vyvíjí psychický nátlak, asi je to doba, kdy začínal "kalit".Dnes se zde objevil ráno, že jestli mu jeho jediné životní štěstí nevydám, zničím mu život, rodinu, že mi to vnuk nikdy neodpustí. Tím se mi naprosto potvrzuje moje teorie, že hlavní problém je hráčství a teď u něj probíhá jakási detoxikace.Jak dlouho může takový stav trvat? Jak mám postupovat? dnes i prosil, že by opět začal chodit do práce, pokud mu Pc dám, jenže já se bojím, že by ho vzal, zavřel se s ním doma a smažil smažil...Manžel všechnu práci musí dělat za něj, takže je pod velkým tlakem a dnes byl ochoten mu počítač dát. Dělám dobře, že jsem jej od jeho "drogy" odstavila? původně chodil do práce malátný, netečný, svaloval to na medikaci na depresi.Když však v noci řádil, byl naprosto čilý, nabitý zlostí a energií, po únavě ani památky.Bojím se o vnuka, o syna, nevím jak dál....pokud je zde nějaký Pc hráč, poraďte co se vám honí v hlavě...že mi vulgárně nadává, vyhrožuje, to snesu, jen aby v amoku neublížil autem dalším lidem nebo sobě...dokáže si takový člověk poradit sám? Už mě napadla myšlenka, že ho vyprovokuji a nechám se zbít, abych zavolala sanitku a nechala ho hospitalizovat. Ale nechci ho ponížit, chci mu prostě pomoci a od má pocit, že ho chci zničit....:(

máma

Zobrazit odpověď

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou jste položila dotaz do naší poradny. Pokud byste chtěla znát názory návštěvníků těchto stránek, můžete jej vložit také do „Diskuse“, zde v poradně odpovídají pracovníci Společnosti Podané ruce.

Píšete o nadměrném hráčství Vašeho syna, které se v poslední době projevuje zanedbáváním práce, ospalostí, dluhy, depresemi, nezájemem o rodinu, dokonce si ve firmě odkloňuje peníze. Snažíte se ho chránit, aby si žil spokojeně, půjčujete mu peníze, mluvíte s ním, nakonec jste mu i počítač zabavila. Rozumím Vaší snaze syna ochránit, pomoci mu, je pochopitelné, že o něj máte obavy a hledáte cesty, jak mu pomoci. V tuto chvíli už to nebude snadné, z Vašeho popisu se zdá, že se u Vašeho syna rozvinula silná závislost na počítači (ať už na něm dělá cokoliv – možná hraje hry, možná přes něj sází…). Pokud za své „jediné životní štěstí“ považuje počítač, je to opravdu varovné znamení. Z popisu je vidět, že syn si rozsáhlost svých problémů a důsledky, které z jeho chování vyplývají, dosud neuvědomuje – v takovém okamžiku je obtížné ho racionálně přemlouvat – vidí jen to své „potěšení“. Na okolí potom je, aby mu důrazně ukázalo to, kam jeho chování vede, aby tím pádem pocítil důsledky, které jej mohou přivést k zamyšlení, jestli takto chce nebo nechce dál v životě pokračovat – a ta volba je na něm. Tím, že mu půjčujete peníze a držíte místo v práci, mu pomáháte jen zdánlivě. Váš syn je dospělý a jako takový musí převzít zodpovědnost za svůj život.

Na Vás je nyní jasně si vymezit hranice a na těch si trvat. Může to být např. žádné další půjčování peněz, při další absenci v práci výpověď (nebo nedostane výplatu, nevím, jak to máte v rodinné firmě zařízené), počítač vrátíte jen pokud nastoupí léčbu – nebo se začne prokazatelně chovat lépe (docházet do práce, splácet dluhy, apod.). Pomáhá, pokud se na takovém postupu dohodnou všichni členové rodiny – v tuto chvíli jste to Vy a Váš manžel, vhodné je s Vaším záměrem obeznámit i synovu manželku, dohodnout se a sjednotit kroky s ní. I na ní je, aby se vymezila a dala svému manželovi najevo podmínky, za kterých je ochotná s ním sdílet společný život. Možná Vám to zní tvrdě, na druhou stranu tím, že synovi jeho hráčství umožňujete, byť i dobře míněnou snahou pomoci, mu vlastně vůbec nepomáháte. Cílem veškeré Vaší snahy by nyní mělo být přimět syna k převzetí zodpovědnosti za svůj život, aby ho začal sám aktivně řešit a řídit. Na místě je tzv. „pevná láska“ – synovi dáváte najevo, že ho máte ráda jako osobu, že Vám na něm záleží, současně máte vymezené hranice a pravidla, která si držíte – mezi ně patří např. i to, že odmítáte vulgární nadávky na Vaši adresu. Nápad „vyprovokovat syna a nechat se od něj zbít“ chápu jako výraz Vašeho zoufalství, pevně věřím, že k takovém vyhrocení situace nebude potřeba dojít.

Co Vám můžeme nabídnout za naši Společnost, je zejména osobní probrání Vaší situace. Můžete přijít sama, nebo i s manželem, snachou… To všechno jsou lidé, kterých se situace také dotýká. Spolu s pracovnicí můžete probrat varianty, které se teď naskýtají, možnosti, jak syna podpořit ve zdravých řešeních, a také to, jak můžete ochránit sama sebe. Kontakty můžete nalézt na těchto webových stránkách pod záložkou „Zlín“.

Držíme Vám palce,

Mgr. Jarmila Krajčová

Centrum komplexní péče ve Zlínském kraji

22.3.2018

Dobrý den, přítel se zapletl do hazardních her a já se chci zeptat, kde jsou v Praze anonymní gambleři nebo něco podobného, kde by mu mohli pomoct aniž by se musel hospitalizovat?

ic

Zobrazit odpověď

Dobrý den, 

děkujeme za Váš dotaz. Pokud se přítel nechce hospitalizovat, je možné docházet do ambulantních zařízení. 

V Praze bych Vám doporučila Gambling ambulanci v Sananimu, kde si můžete domluvit schůzku s terapeutem - odborníkem. Poskytují individuální i skupinovou terapii, vše zdarma a diskrétně. Ambulance sídlí na ulici Žitná 1574/51, telefon 774 701 070, email gambling@sananim.cz

Odkaz na jejich webové stránky:

http://www.sananim.cz/gambling-ambulance-(ga)/co-nabizime.html 

Skupinu Anonymních gamblerů provozuje Psychiatrická léčebna Bohnice, pavilon 31, Ústavní 91, telefon 284 016 231. Skupina se schází každé pondělí v 18:30 a doporučují si nejdříve zavolat, zda se skupina koná. Ve čtvrtek a pátek v 18:30 provozují skupinu pro hráče, která není založená na principech Anonymních gamblerů. Doporučuji zavolat si na uvedené číslo a domluvit se. 

Pokud by Vás cokoli zajímalo, neváhejte se na nás obrátit. 

S pozdravem, 

tým Centra komplexní péče Olomouc

26.8.2017

Dobry den ctel bych se zeptat jestli sem gembler a popripade jak vazny to je.Kdyz k nam do prace nastoupil znamy spaly sme na podnajmu protoze sme to meli domu daleko. Zacli jsme chodit do baru a spolu hrat automaty trvalo to asi rok. za ten rok sem prohral asi dvestetisic. uz sem byl na to vsechno nastvanej tak sem zacal dojizdet domu a uz trictvrte roku nic nehraju. jen se to ted doma vsechno provalilo a rikaji ze se mam jit lecit. dekuji za odpoved

libor kanalos

Zobrazit odpověď

Dobrý den,

vážíme si Vašeho dotazu, je vidět, že nad svou situací přemýšlíte a není Vám lhostejné, zda bude hazard i dál ovlivňovat Váš život. Už jste podnikl záasadní věc – „naštval se“ na své hraní a dluhy z nich a ukončil tento bludný kruh, vrátil se domů, což Vám pomohlo s hraním přestat. Stále však zůstává otevřená otázka, jak to bude dál, zda tato změna bude trvalá. Zdá se, že tato nejistota trápí zejména Vaše blízké – to je pochopitelné – tato skutečnost je pro ně nová, terpve se s ní seznamují, vytváří si svůj postoj k tomu, co se stalo. Od našich klientů často slýcháme, že jejich hraní/sázení narušilo rodinné vztahy, zejména důvěru. Bude teď na Vás, abyste ve svém nehraní vytrval a rodině dokázal, že už nadále nemusí mít obavy. Což bývá záležitost dlouhodobá.

Pokud byste chtěl vyhledat pomoc odborníků, je to samozřejmě možné, vhodné je i párové nebo rodinné sezení, ve kterém by všichni zainteresovaní členové rodiny mohli mluvit o tom, co je trápí. Místně dostupnou službu můžete najít např. přes Mapu pomoci na www.drogy-info.cz. Pokud jsou důvodem nespokojenosti doma dluhy, které je potřeba řešit, můžte se obrátit pro radu např. na občanskou poradnu (www.obcanskeporadny.cz; služby poskytují zdarma).

K zamyšlení se nad svou situací také můžete využít Dotazník na našich stránkách.  

Držíme Vám palce, ať je Vaše abstinence od hraní dlouhodobá a hazard Vám už víc neovládá život.

Za tým Centra komplexní péče ve Zlínském kraji

Mgr. Jarmila Krajčová

 

12.8.2017

Dobrý den, můj partner je závisly na herních automatech,máme spolu 2 děti a o hraní vím asi 3,5 roku vše se provalilo, když jsme čekali druhé dítě. Chodil domů s vymluvama typu : ztratil jsem výplatu, dostal jsem jen půlku vyplaty, asi 2x se přiznal že je prohrál jinak zapíral že by hrál.Do toho se i rád napije, takže když jsem neresila automaty tak zase jeho pití. A vždy jsem se snažila mu pomoct a doufala že kvůli dětem a mě si to uvědomí že má problém. Ale nikdy se tak nestalo. Vše se ve mě zlomilo po narozeni dcery, už jsem to nedokázala dál přecházet, strašně mi vadí, že radši hodí peníze do automatu než aby koupil něco detem, že radši jde z práce na pivo než za náma domů. Zpětně jsem se dověděla, že hraje už roky, když se ho zeptám proč tam naházel tolik peněz, proč zato radši neporidil něco domů nebo dětem, řekne jen stalo se. Uz jsem ho 2x vyhodila, ale zase jsme se k sobě vrátili, ani jednou se ale nevratil z vlastní vule, bylo mi to vždy líto takže jsem to byla já kdo to nakonec řešil aby jsme byli spolu. Teď je situace taková, že jsem ho vyhodila po třetí, a asi vycítil že tentokrát už ho zpátky nevezmu tak se vrátil domů, jelikož je v bytě trvale hlášen tak mu nemůžu bránit v bytě být. Řekla jsem mu ať jde na léčení jinak s ním nebudu. Nejdřív řekl že po dovolený, teď zas říká že půjde na léčení až se srovnám já, odjela jsem totiž k máme a jen se přes tel.hadame, jeden den mi vyhrožuje, druhý den mě miluje, slibuje že se na vše vykasle jen aby byl s náma,třetí den zas haze naše problémy na někoho třetího. Myslíte si že na léčení nastoupí? Že má cenu mu dávat ještě nějakou sanci? Měsíc jsme se neviděli, vůbec mi nechybí a po tom všem co jsem si s ním zažila nemám v úmyslu v takovém vztahu pokračovat a čekat na zázrak že by se něco změnilo. Děkuji Petra

Petra

Zobrazit odpověď

Dobrý den, Petro,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Současně se omlouváme za zpoždění odpovědi, které bylo způsobeno technickými problémy.

Píšete o dlouhodobém problematickém soužití s Vaším partnerem, se kterým máte dvě děti. Partner hraje, do toho i pije, nestará se o finanční zabezpečení domácnosti, léčbu odmítá či podmiňuje Vaší změnou. Nedivím se, že Vám po těch 3,5 letech a všech šancích, které jste mu již dala, došla trpělivost. Chápu, že byste mu ráda pomohla a vytvořila spolu s ním fungující rodinu, nicméně – jak se říká – na vztah musí být dva. A pokud jeden stále jen bere a do vztahu nic nepřináší, nelze vztah dlouhodobě udržet. Jako zásadní ve Vašem textu vnímám Vaši poslední větu „…vůbec mi nechybí a po tom všem co jsem si s ním zažila nemám v úmyslu v takovém vztahu pokračovat a čekat na zázrak že by se něco změnilo.“ Opravdu čekání na „zázrak“ není řešením. Na místě je vzít své štěstí do svých rukou, postarat se o sebe a své děti. A je na partnerovi, aby se postaral o sebe, aby toto odloučení vzal jako výzvu ke změně, ne jako prohru, a začal pracovat na sobě, na tom, aby se stal takovým člověkem, se kterým je radost být. Důležité pro Vás teď bude nastavit si pevná pravidla ve vztahu s ním, a ty dávat jasně najevo, stále dodržovat. Budou to nejspíš pravidla ohledně společného bydlení, případného zrušení trvalého bydliště v bytě (nevím, komu patří), kontaku s dětmi, kontaku s Vámi, finančího podílu na péči o děti.

Určitě je na místě partnera podporovat v léčbě, ať už ambulantní, nebo pobytové. Pokud byste chtěla, můžete zkusit i párovou terapii (opět platí, že je nutná ochota a spolupráce obou dvou). Párová terapie slouží nejen k uržení vztahu, ale třeba i k tomu, jak se v klidu rozejít a s rozchodem se srovnat. Můžete partnerovi předat kontakty na zařízení, které nabízí léčbu závislosti (služby ve Vašem okolí můžete najít např. na https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/).

Snažte se nezůstat se svými myšlenkami a pocity sama, hledejte ve svém okolí poporu pro sebe – ať už od přátel a blízkých osob, nebo i odborníků, na lince důvěry, apod. Pokud byste potřebovala, zůstáváme Vám otevřeni, třeba pro telefonické konzultace.

Za tým Centra komplexní péče pro hazardní hráče ve Zlínském kraji

Mgr. Jarmila Krajčová

21.4.2017

Ahoj , je mi 21-let automaty jsem začal hrát v 17 nacti , teda když nechtěli vidět občánku dřív to byla sranda ale teď už je to velký problém , začala to před rokem kdy jsem poznal kolegů ktery mu jsem věřil vzal jsem si elektroniku na splátku a dál to je mi že to bude splácet ale nezaplatil ani korunu , v té době jsem měl zdravotní problémy od svých 15-nacti neustále kolabují mám 2 nálezy na mozku a 5 nemocí musel jsem nechat školy ,sportu , všeho od 18 nacti jsem pracoval po stavbách pak jako správce sítě a když jsem dělal minulý rok na bagru našel jsem si přítelkyňi miloval a snad jí miluju do dnes přišel někdo kdo mi změnil život když jsme spolu byly na automaty jsem neměl ani pomyšlení přestával jsem i kouřit a pil jednou měsíčně po půl roce mě nechala z důvodu že si našla někoho jinýho a ten večer rozchodu to se začalo začal jsem hrát pít a kouřit když jsem se odstěhoval ze svého rodného města do Tachova kvůli práci začalo se mi dařit do dnes mám skvělí flek a vydělávám si v průměru 30 tisíc , ale už rok nemám nikoho od doby co mě nechala jen hraju chodím do baru a občas je mi do breku jak vše skončilo nevím jak dál nikdy jsem takový nebyl jediné co znám je práce a automaty nic víc a chtěl bych to změnit ale nevím jak .Děkuji za odpověď

John

Zobrazit odpověď

Dobrý den Johny, předem se velice omlouvám za opožděnou odpověď. Selhala nám technika a Váš dotaz jsme původně vůbec nedostali.

Děkuji za Vaši zprávu a odhodlání ji napsat. Píšete, že byste chtěl přestat hrát a hledáte pomoc. Z Vašeho dotazu vnímám zoufalost i naštvání a také touhu změnit svou situaci. To může být dobrá cesta, jak změnit nynější stav. 

Závislost na automatech je dost podobná jiným závislostem a vyžaduje docela velké úsilí k dosažení změny a získání nových návyků. Na každého zafunguje něco trochu jiného, co má pro většinu lidí význam, je vyhýbat se spouštěčům a rizikovým situacím – tedy hospodě, kde je automat, pití alkoholu, když je poblíž automat, nemít u sebe větší částky peněz, které by bylo možné prohrát, seznámit své blízké se svým problémem a poprosit o „hlídání“ – aby Vám peníze nepůjčili, aby Vás doprovodili domů, když hrozí, že byste začal hrát, apod. Další nápady můžete načerpat i z našeho webu, v odkazu „pomoc hráčům“ – např. http://gambling.podaneruce.cz/o-projektu/jednotlive-kroky/, a vybrat si pro sebe ty postupy, které by mohly pomoci právě Vám. Kdybyste měl doplňující otázky, můžete se na nás samozřejmě opět obrátit.

Doporučila bych Vám kontaktovat ambulantní službu, která se specializuje na léčbu patologického hráčství (https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=102&r=#result). Zde se dá docházet i při práci či škole při frekvenci např. jednou týdně. Další alternativou je pobytová léčba (ústavní), kde jste ubytovaný po dobu 3-4 měsíců na intenzivní léčbě. Patologické hráčství je nemoc vyžadující zpravidla systematickou pomoc psychologa/terapeuta, který Vás postupně provází jednotlivými kroky a pomáhá Vám překonávat překážky na cestě k uzdravení. Služba také případně pomůže zprostředkovat dluhové  poradenství. Začátky léčby bývají obtížné, nicméně tento problém je řešitelný. Ráda bych Vás proto podpořila v tom, abyste zkusil kontaktovat některou z organizací, která je Vám dostupná a požádal o pomoc.  Někdy může být snazší, když v situaci nejste sám a můžete své myšlenky a pocity sdílet s odborníkem nebo s lidmi, kteří na tom byli podobně. 

Za tým Terapeutického centra v Olomouckém kraji,

Radmila Šubrtová. 

9.4.2017

Dobrý den, před měsícem jsem se dozvěděla, že moje maminka hraje na automatech. Naštěstí se nám podařilo dostat jí na léčení. Celková škoda je 3mil. Mamka trpí navíc depresemi. V léčebně často pláče, stále se vrací k minulosti. Obviňuje okolí a lituje se. Opakuje stále dokola, že v dětském věku přišla o otce (jako dítě ho viděla ležet v rakvi), měla nespokojené manželství, její matka jí neměla tak ráda jako bratra..... Zatím si nepřiznala, že problémy se neřeší hazardem. Nutno také podotknout, že mamka se ambulantně léčí na psychiatrii již cca od 32 let (nyní jí je 58let). V současné době má ještě u banky dluh 400 000, - a 75 000,- u známých. Můj otec, její manžel, chce tyto dluhy zaplatit, jelikož mamka za chvilku nebude mít na splácení dluhu. Otázka zní, pokud to uděláme, bude to pro mamku nápravné? Neřekne si, "dobrý , dluhy nemám, nic se nestalo". Nebo jak to provézt, aby si mamka uvědomila tíhu problému? Děkuji moc za odpověď.

Michaela

Zobrazit odpověď

Dobrý den Michaelo,

předem se velice omlouvám za opožděnou odpověď. Selhala nám technika a Váš dotaz jsme původně vůbec nedostali.

Děkuji, že jste se s důvěrou obrátila na nás. Ptáte se, zda je z hlediska úzdravy nápravné platit mámě její dluhy. Chtěl bych ocenit, že se snažíte situaci matky řešit.

Nutno podotknout, že pokud nemají rodiče smluvně rozdělený majetek, tak dluhy matky jsou zároveň dluhy otce. Pokud by k rozdělení došlo teď, je pravděpodobné, že případné soudy, řešící exekuce nebo insolvenci (oddlužení) by toto rozdělení pravděpodobně neuznaly.

V jiném případě si myslím, že je obecně výchovnější, když se patologický hráč alespoň spolupodílí na splácení dluhu.

V druhém dotazu se ptáte, jak to provézt, aby si máma uvědomila tíhu problému. Patologické hráčství je často ventilem nebo způsobem úniku právě před problémy, byť se jeví jako problém sám. To mi v kontextu složitého dětství a celoživotní léčby depresí nějakým způsobem sedí i u Vaší matky. Píšete, že je nyní v péči léčebny, což je určitě pokrok. Po odchodu z léčby byste mohli také zvážit ambulantní léčbu/doléčování ve službě specializované na léčbu patologického hráčství. I tam mohou matce pomoci získat náhled na její hráčství a jeho příčiny. Tuto službu můžete využít i VY, jakožto osoba blízká, která je touto situací také zatížena.

Zde můžete případně najít kontakty na ambulance ve Vašem okolí.

https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=102&r=#result

Přeji Vám, ať se daří situaci zvládnout.

Mgr. Lukáš Franc

Terapeutické centrum v Olomouckém kraji

4.11.2016

Dobrý den, mám přítele, se kterým žiji už druhým rokem. Myslím, že máme hezký vztah, ale od včerejšího dne, začínám mít obavy, že je závislý na hraní... Asi před rokem jsem se dozvěděla, že občas chodil s kamarádem do nějaké hospody, a tak si zahráli na automatech, vůbec jsem to nepovažovala za důležitou informaci, protože to říkal vždy způsobem, že šlo prostě jen o chvilkovou legraci, ale potom jsem se jednou večer s kamarádkou vracela domu a zahlédla jsem svého přítele, jak jde z vlaku místo domu do herny. V tu chvíli jsem se tedy hrozně zastyděla a proto jsem před kamarádkou dělala, že ho nevidím a jen jsem mlčela, jako bych svého partnera vůbec neviděla. Šla jsem domu a počkala až přijde. Řekla jsem mu, že jsem ho zahlídla, on se posadil na gauč a řekl mi, že je něco co bych měla vědět, že se bojí aby se mu hraní nevymklo z ruky. Dlouho jsme si povídali, snažila jsem se mu vysvětlit, že si vyděla velice pěkné peníze a nepotřebuje zkoušet štěstí na nějakých automatech atd. Vypadal opravdu pokorně a řekl mi, že na to kašle, že mám pravdu a já opravdu věřila, že už nechodí... Občas jsem se ho zeptala, zda byl hrát a řekl mi, že ne, že s tím přestal. Bohužel včera jsem zjistila, že byl v herně... Opět když šel z vlaku a než se vrátil domu. Lže mi. Začínám se opravdu bát, nevím co mám dělat, jak se s ním o tom bavit, on je celkem cholerik a kvuli každé kritice nebo i vyjádření toho co si mi nelíbí vždy začne hned vyšilovat... Děkuji za radu.

Bára

Zobrazit odpověď

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Píšete o hraní Vašeho přítele a o Vašich obavách, které jsou pro mě pochopitelné. Žít v nejistotě může být hodně náročné a jsem rád, že se situaci snažíte řešit.

                Přemýšlím o tom, jak lhaní Vašeho manžela ovlivňuje důvěru ve Vašem vztahu, a říkám si, že Vás dost možná aktuální fungování ve vztahu stojí veliké úsilí. Vlastně nevím, zda jste si o tom, co víte, zkoušela s manželem promluvit a zda je ochotný věc nějak řešit. Přemýšlím také o tom, že by pro Vás samotnou mohlo být prospěšné zamyslet se nad svými hranicemi a tím, co jste ještě ochotná a schopná akceptovat. Rozhodně nejste povinná snášet manželovo chování, pokud by ho nechtěl změnit, do nekonečna a možná by mohlo být fajn mít zmapované, kde už bude Vaše podpora a tolerance končit. Z obecných doporučení, která občas dáváme naším klientům, bych v tuto chvíli chtěl zmínit ochranu sebe sama z finanční stránky, aby případné dluhy Vašeho manžela nespadly i na Vaše bedra.

                Rozumím tomu, že máte obavy věc s manželem řešit, přesto myslím, že by to mohla být jedna z možných cest jak situaci řešit. Napadá mě možnost rodinného setkání s terapeutem, kde byste se s manželem v bezpečném prostředí mohli pobavit o tom, jak to spolu máte a jak to vidíte dál. Myslím, že by pro Vás mohlo být prospěšné promluvit si o Vašem trápení i s někým dalším. Jedna z možností je svěřit se někomu blízkému komu důvěřujete. Mohla byste tak získat pohled třetí nezaujaté osoby.

                Další možností pak je obrátit se na odborníky – psychology. Jako dobrý nápad se mi jeví společné setkání Vás i s partnerem, pokud by souhlasil. Jak už jsem zmiňoval, předmětem by mohlo být například další nastavení společného fungování a promyšlení toho, co dál. Také je možnost, abyste přišla na terapeutické sezení sama. Měla byste zde prostor promluvit si o tom, co Vás tíží a zároveň byste zde mohla získat řadu konkrétnějších doporučení, jak se v celé situaci zachovat. Stejná možnost je tu samozřejmě i pro Vašeho manžela pokud by chtěl se svým hraním něco dělat. Nevím, kde bydlíte a jaké jsou Vaše možnosti. Pokud byste měla zájem, můžete navštívit některé z našich pracovišť, která naleznete na stránce http://gambling.podaneruce.cz, všechna sezení u nás jsou bezplatná. V Praze se pak prací s hráči a blízkými zabývá například Sananim. Na webu jistě naleznete i jiné služby, které se na tuto problematiku zaměřují. Také je možnost navštívit soukromého terapeuta nebo zajít s partnerem do párové poradny.

Přeji Vám hodně sil

Za tým Terapeutického centra v Jihomoravském kraji

Mgr. Ing. Jan Pokluda

Psycholog, psychoterapeut

6.7.2016

Dobry den, cca pred 4 mesici jsem se seznamila se svym soucastnym pritelem. Velice jsme se, myslim ze oba, zamilovali. On mi v tu dobu tvrdil, ze pracuje jako terapeut v lecebne NN, a ze se k teto praci dostal pres vlastni zkusenost s gamblingem, ze se zde lecil - kurzovne sazky. Asi po mesici po nasem seznameni se vratil kvuli umirajicimu otci do rodneho mesta, snazila jsem se byt podporou, ale nebylo to jednoduche, pritel byl po jeho smrti uzavreny, nikam jsme nechodili. Nasla jsem v te dobe jeho terapeuticky denik, bohuzel jsem neodolala a precetla jsem si ho. Pravda byla takova, ze pritel byl v lecebne jako pacient, odesel po 4 mesicich predcasne kvuli otci.Psal o tom, ze delal internetove podvody a vzal si pujcku s byvalou pritelkyni. O mem precteni deniku jsem mu nerekla, ale ptala jsem se na tyto veci, on to poprel. Ty 3 mesice je to s jeho naladami velice stridave, pry kvuli tomu, ze mu kvuli dedickemu rizeni zablokovaly ucet a nema jak platit poplatky. Pujcila jsem mu jiz nekolikrat, mel neprustrelne argumenty a chtela jsem pomoci. Pri posledni pujcce mi pani za prepazkou rekla, ze posilam penize na Fortunu. Pritel to pri konfrontaci poprel, pry dostal cislo uctu a jen mi to predal. Pry je ke mne stoprocentne uprimny. Samozrejme mu neverim. A vubec netusim, jaky postoj k tomu zaujmout, Vse popira. K lidem nema vubec duveru a myslim, ze krom matky a sestry jsem jeho nejblizsi clovek. Mam ho rada, samozrejme bych ho mohla opustit a dat od toho ruce pryc, ale chci mu byt oporou,jen nevim jak. A taky myslim na to, jak ochranit sebe vuci zadluzeni. Pujcovat uz mu nechci, a nyni si taky kvuli bloklemu uctu necha poslat penize na muj ucet. Bojim se, aby me vsak nezadluzil jako byvalou pritelkyni. Vsichni od gambleru davaji ruce stranou, ale vidim na priteli, ze se trapi, ackoliv to neprizna a ma obranne reakce. Dekuji.

gabriela

Zobrazit odpověď

 

Dobrý den Gabrielo,

z Vašeho dotazu je patrné, že jste ve velmi složité situaci. Na jednu stranu máte přítele, se kterým jste 4 měsíce, a jste do sebe zamilovaní, přítel v současné době prožívá smutek po smrti otce a Vy se mu snažíte být oporou. Na druhou stranu popisujete věci, které Vás nemile překvapily – tedy lhaní o důvodu pobytu v léčebně, zjistila jste, že dělal internetové podvody a zadlužil bývalou přítelkyni – a rozumím tomu, že to ve Vás muselo vyvolat značné obavy. Dále uvádíte řadu dalších věcí, které jsou také velmi zarážející, např. že má Váš přítel kvůli dědickému řízení zablokovaný účet, že po Vás chce, abyste mu poslala peníze na účet Fortuny (a tvrdí, že o tom neví) a že si chce na Váš účet nechat posílat peníze. Chápu, že chcete být příteli oporou, zvláště v době, kdy mu zemřel otec a že jej nechcete opustit, na druhou stranu Vy sama říkáte, že mu řadu věcí, které tvrdí, nevěříte, a máte potřebu ochránit v této situaci i sama sebe.

Z toho co popisujete, lze usuzovat, že Váš přítel měl a velmi pravděpodobně stále má problémy s gamblingem, což asi tušíte i Vy sama. Píšete, že byste mu ráda pomohla, současně si také uvědomujete, že se díky své snaze pomoci příteli můžete dostat do problémů i Vy.

Myslím, že v tuto chvíli, pokud mu chcete pomoct, je nejdůležitější, abyste s přítelem o všem otevřeně mluvili, což předpokládá jeho ochotu k „vyložení karet“. Můžete začít sama za sebe tím, že jste velmi znepokojená tím, co se teď děje, že máte dojem, že věci nejsou tak, jak tvrdí a že pro další pokračování vztahu potřebujete vědět pravdu. Dále je důležité, abyste jej přestala finančně podporovat, protože jestli hraje, tak mu tím jen dáváte peníze na další hru. V neposlední řadě je potřeba, abyste chránila sama sebe, především před tím, abyste se i Vy nedostala do finančních problémů. Váš přítel tvrdí, že má kvůli dědickému řízení zablokovaný účet, což je velmi nepravděpodobné. V případě dědického řízení se účet blokuje pouze zemřelému a to do doby, než proběhne dědické řízení, určitě se neblokují účty pozůstalým. Je ovšem možné, že měl Váš přítel peníze na účtu svého otce, pak mohou být zablokované. Vzhledem k tomu, že si chce posílat peníze na Váš účet, je možné, že má svůj účet zablokovaný od exekutora a kdyby si v jakékoliv bance zřídil účet, vystavuje se tak riziku, že mu jej exekutor opět zablokuje. Pokud budou peníze chodit na Váš účet, a Váš přítel má exekuci, tak i Vy se vystavujete nebezpečí, že Vám exekutor účet zablokuje.

Asi by ve Vaší situaci bylo nejlepší vyhledat ve Vašem okolí nějakou odbornou pomoc, buď občanskou poradnu nebo psychologa (případně je možné si domluvit s námi konzultaci přes Skype) a to nejlépe i s Vaším přítelem. Pokud nebude chtít, tak se můžete ohledně svých možností poradit alespoň Vy sama.

Pokud Váš přítel nebude souhlasit se společnou konzultací, případně s Vámi nebude otevřeně mluvit o svých problémech, tak bude velmi obtížné, abyste mu nějak pomohla. V takovém případě je důležité, abyste na prvním místě chránila sebe samu a to hlavně před zadlužením, což znamená především nedávat příteli peníze, nenechat si na svůj účet posílat jeho peníze, nekupovat společně nějaké dražší věci. Takové nastavení si hranic nemusí znamenat konec vašeho vztahu – naopak, může to být možnost, jak začít věci společně řešit (a ne se před nimi skrývat a uhýbat zodpovědnosti).

Zmiňujete, že kromě Vás má Váš přítel ještě důvěru ve svoji matku a sestru. Napadá mě, že byste si o svých obavách mohla promluvit i s nimi, zeptat se jich na to, jak to měl Váš přítel s gamblingem dříve, případně si zkusit promluvit společně s nimi i s přítelem. Třeba by před nimi mohl být víc otevřený a dokázal mluvit o svých problémech.

Přeji Vám hodně sil

 

za tým Centra komplexní péče ve Zlínském kraji

Bc. Ondřej Mikulášek

14.5.2016

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně mého bratra. Hraje online poker, už několik let, řekla bych tak deset. Měl problémy i s drogami, pervitin, kokain. Alkoholu se také nevyhýbá, hlavně pokud je v depresi z toho, že zase prohrál hodně peněz. Bohužel tahle jeho vášeň se nás hodně dotýká i přesto, že je dospělý (35 let). Za ty roky ho už asi třikrát propustili z práce, měl problémy s docházkou a krádežemi. Když začal hrát, tak nezvedal telefony, neodepisoval na zprávy a nešel tedy ani do práce. Byl schopen hrát několik dní a nocí v kuse, což přičítám kombinaci s drogami. Když vše prohraje, upadne do deprese, vyhrožuje sebevraždou a podle bývalé přítelkyně i pije. Začne se litovat, ale naprosto v jiné souvislosti, vytáhne například, že mu zemřel otec (je to již asi 16 let a neměl s ním téměř žádný vztah). Velký problém jsou peníze, on vše co vydělal prohrál a neplatil své závazky, moje maminka za něj za poslední dva měsíce musela zaplatit téměř dvě stě tisíc korun. Jenže ono to nekončí, neustále si nabírá další závazky, které nebude mít z čeho platit, například paušál u Vodafone, protože ho potřebuje k hraní. Takže maminka vše uhradí a on za týden jde a udělá zase dluh, aby mohl hrát. Nyní je dva měsíce bez práce a situace se pořád zhoršuje, ukradl mi peníze, když byl u mě na návštěvě, utratil je za poker a pak psal mamince jaký má hlad a že umře atd. Když mu maminka dala nějaké peníze na jídlo, skončily okamžitě v pokeru. Je to začarovaný kruh, který nikam nevede a maminka už další peníze nemá. Bojíme se, že nadělá další dluhy a my je už nemáme z čeho platit. Můžeme něco udělat pro to, aby se situace zlepšila? Je to můj bratr a samozřejmě mě bolí ho vidět takto, on je neschopný navázat i vztah, za deset let měl jen jednu přítelkyni pár měsíců a jejich vztah byl katastrofa. Je mi líto, že nemůže žít normální život a mít práci, rodinu. A hlavně je mi líto maminky, trápí se kvůli němu už strašně moc let. Navíc má živnostenský list, nyní pozastavený, ale sídlo firmy je na adrese maminky, on mi řekl, že živnost obnoví a vezme si nějakou půjčku. Bojím se, že maminka tak najednou přijde o všechno, až on to nebude splácet a přijde exekuce. Budu Vám vděčná za jakoukoliv radu, která by vedla k nápravě, jsme už zoufalé. Děkuji Lucybelle

Lucybelle

Zobrazit odpověď

Dobrý den Lucie,

 

když čtu Váš příspěvek, říkám si, že Vaše situace je opravdu hodně komplikovaná a že mimo Vašeho bratra, jste v té situaci především Vy a Vaše maminka. Podle toho, co píšete,  bude asi v tuto chvíli velmi obtížné, aby Váš bratr přestal hrát. Je samozřejmě možné, abyste mu našla nějakou odbornou službu v Litvínově a zkusila jej přesvědčit, aby do ní začal docházet, ale obávám se, že to bude velmi náročné a že Váš bratr o takovou pomoc nyní nebude mít zájem. Myslím, že v současné chvíli je pro Vás a Vaši maminku především nejdůležitější chránit se před důsledky chování Vašeho bratra. Píšete, že máte obavu, aby si nenabral půjčky, které by pak musela platit Vaše maminka. Poradil bych Vám obrátit se na právníka nebo na občanskou poradnu (služby nabízí zdarma) a konzultovat s nimi možnosti jak chránit Váš majetek, případně na místně příslušném obecním úřadě na odbor evidence obyvatel a zkusit požádat o zrušení trvalého bydliště Vašeho bratra u Vaší maminky. Vím, že to jsou obtížné kroky, ale pokud Váš bratr nemá o pomoc zájem, tak je mu těžké pomoci a je pak třeba myslet především na to, abyste se díky jeho chování nedostaly do problémů i vy. Sama píšete, že veškeré peníze, které mu dáte, prohraje, proto je důležité mu již žádné peníze a ani další pomoc, pokud nebude mít zájem změnit své chování – např. jít se léčit, neposkytovat, protože pro něj to znamená, že jeho problémy z hraní za něj vyřeší někdo jiný.

 

Píšete, že je Vám líto, že to je s bratrem takto a že se tím Vaše maminka i Vy trápíte. Věřím, že je to pro Vás a Vaši rodinu velmi složitá situace a je pochopitelné, že se v ní takto cítíte. Myslím si, že i pro Vás, případně Vaši maminku, by mohlo být užitečné obrátit se na nějakou odbornou pomoc – psychologa nebo psychoterapeuta - abyste měly možnost mluvit o svých obavách a starostech o bratra, a zároveň také získaly podporu v krocích, o kterých jsem psal výše, tedy v tom, že se budete chránit před důsledky chování Vašeho bratra.

 

Přeji Vám a Vaší mamince hodně sil,

 

za tým Centra komplexní péče ve Zlínském kraji

Bc. Ondřej Mikulášek

17.3.2016

Dobrý den. Mám přítele, který od 20 ti let má problém s hazardem, ať jde o ruletu, kasino, black Jack a pokud jsou menší finance tak i automat. Spolu jsme 5 let a 2 roky jsem nic netušila, vše se provalilo, až když jsem mu půjčila peníze a on bydlel se mnou.. Zjistili jsme s jeho rodinou, že dluží ohromné částky, které mu pomohla částečně rodina splatit a co může platí on. Nejdříve jsme s jeho rodinou byli pospolu, ale časem vznikli i hádky mezi námi a snižování problému z jejich strany, až k úplné nekomunikaci. On vše přiznal, že to prohrál pak si půjčil a vytvořil se klasický kolotoč. Málem přišel o rodinu, o mě i mou dceru. Dušoval se, že spadl na dno a že si vše uvědomil. Moc jsem tomu nevěřila, ale samozřejmě jsem chtěla a snažila se. Jenže spolu nežijeme, právě v době kdy toto vše vylezlo na povrch se ode mně odstěhoval. Ale, že bez nás nechce být, že nás miluje a že půjdeme do společného jiného bydlení, že se o nás postará a že problém žádný nemá, že byl pitomec atd.. Bohužel mi ted nedávno volala kamarádka, že ví, že herny navštěvuje pravidelně a i s odskočením mezi prací, kdy má volno..Vím, že když ted udeřím, tak pod strachem ztráty bude lhát a mlžit a já ho dostanu opět do stavu, kdy prvotinou bude chut utéci právě tam. Vím, že mohu za ním zavřít dveře a konečně žít spokojeně, je to mé rozhodnutí. Ale stále ještě mám poslední chut mu pomoci. A nemohu planovat budoucnost s nekym o kom to vim. Mám jen jednu prosbu na možnosti, které mám, abych docílila toho, že si uvědomí, že problém stále má, i když jsou částky třeba menší, a aby pochopil, že ničí jiné lidi nejenom sebe a budoucnost to nemá žádnou. Nevím jak mu sdělit, že jsem tyto informace dostala, protože mám obavu, že to zapře, žádný důkaz proto nemám. Zatím jsem trpělivá a hodně přemýšlím, jak mu předložit, že to vím? Ještě na závěr musím přiznat, že moc jistoty jsem mu v životě také nedala a zřejmě jsem ho tam nevědomky vlastně několikrát poslala. Vím, že závislost si musí přiznat sám a že pokud to bude chtít dělat jen pro druhé, vydrží to chvilku do určitého životní situace se kterou si nebude vědět rady. A já si ted nevím rady, jak s tím mám naložit. Velice děkuji

Michaela

Zobrazit odpověď

Dobrý den, paní Michaelo,

děkujeme za dotaz. 

Z vašeho popisu situace se dozvídám, že Váš blízký má již delší dobu problémy s hraním a Vy sama jste se to dozvěděla až po 2 letech ve vztahu, kdy jste zjistili výši jeho zadlužení a následně se partner k problému s hraním přiznal. To bývá pro závislého člověka typické - snaží se svou slabost zakrýt, neboť se stydí, neví, jestli nepřijde o přízeň svých blízkých a také možná tuší, že by musel změnit dosavadní způsob života, začít měnit navyklé chování a to nebývá jednoduché, přeci jen je to vstup do neznáma. Zároveň podpora blízkého člověka bývá někdy prvním "nakopnutím", které může pomoci člověku vystoupit z kruhu závislosti. Podpora ale může mít různé podoby a vy už máte zkušenost s tím, že zaplacením dluhů se neřeší příčina problému,  jen důsledek. Rozumím tomu, že člověk po všech těch strastech, chce zažívat aspoň chvíli klid a vidina toho, že se věci vrátí do normálu je velmi uklidňující a člověk chce věřit, že už špatné období je za ním. Myslím si, že právě tato chvíle je klíčová pro to promluvit si s dotyčným o tom, jak byste mohli situaci dál řešit.  V této souvislosti vnímám vaši obavu, že když partnerovi řeknete o zjištěních od kamarádky, že skutečnost popře a bude to pro něj impulz, aby utekl zpět k hraní. Pravdou je, že impulzem k hraní to být může, ale pouze jeden z mnoha. Píšete, že máte "poslední chuť" mu pomoci. Toto sdělení někdy bývá tím zlomovým bodem. Chtěla bych vás podpořit, abyste mu vysvětlila svá podezření a nedůvěru, která má kořeny v minulosti. Můžete mu říci upřímně to, co jste napsala nám, a sice že mu chcete ještě dát šanci, ale za předpokladu, že začne podnikat kroky z kruhu závislosti. Podrobněji popsaná doporučení najdete zde: http://gambling.podaneruce.cz/pomoc/pro-blizke-hracu/nastaveni-pravidel/

Jednou z možností, jak vyjít z kruhu závislosti, je obrátit se na odbornou pomoc a to například formou ambulantní nebo pobytové léčby. Zde najdete podrobnější informace: http://gambling.podaneruce.cz/o-projektu/4-udrzitelnost-zmeny/

V neposlední řadě bych ráda zdůraznila, abyste věnovala pozornost a péči sobě. Situace, kdy blízký má problém se závislostí, bývá náročná nejen pro něj, ale stejnou měrou také pro jeho blízké okolí. Pokud byste cítila potřebu si promluvit s odborníkem, udělejte to. Pokud by bylo ve vašich možnostech dojet do našeho terapeutického centra v Olomouci, můžete nás kontaktovat na tel. čísle: 773 996 916 nebo 608 229 528. Konzultace s psychologem by pro vás mohla být přínosná v tom, že můžete nabýt novou vnitřní sílu, tím že můžete v bezpečném prostředí sdílet, co je například pro Vás tíživé nebo těžko se Vám to vyjadřuje a můžete získat nový náhled na situaci. Tato nabídka se samozřejmě vztahuje i na konzultaci s partnerem.  

Držíme Vám palce. 

Za tým terapeutického centra v Olomouckém kraji

Mgr. Jana Plzáková

psycholg

15.3.2016

Dobry den, chcela by som sa opytat na Vas nazor. Hrajem automaty, zacalo to ako sranda, ale teraz to beriem ako moj trest. Som hodne nestastna, vela veci sa okolo mojho zivota deje a stale ked som nestastna, tak sa opijem a idem prehrat peniaze. Ked som triezva tak tieto stavy nemam, ani ma nelaka ist si zahrat, ale ked nedokazem moje problemy vysiesit tak si zahram a potom riesim peniaze a nie problemy. Co si myslite je to uz zavislost alebo mam este sancu sa toho zbavit bez liecenia?

Mandana

Zobrazit odpověď

Dobrý den  Mandano,

Díky za Váš dotaz. Píšete, že byste se ráda dozvěděla, jestli jste závislá na hraní automatů. To, jak píšete, provozujete obvykle v situacích, kdy jste nešťastná, často také ve spojitosti s pitím alkoholu. Ráda byste věděla, jestli si s touto situací poradíte sama nebo bude potřeba zahájit léčbu.

Poznat jestli se jedná o závislost nebo ne není vždy snadné a vyžaduje to danou situaci zhodnotit z více stran. Jak píšete, hraní automatů Vám komplikuje život v různých oblastech. Kvůli hraní automatů nemůžete řešit další problémy, které byste řešit potřebovala. Proto jsem toho názoru, že byste určitě neměla tento problém podceňovat, ať už se opravdu jedná o závislost na hazardním hraní, či nikoli. Vhodnou možností, jak dané situaci porozumět a lépe se v ní zorientovat je osobní konzultace v našem Terapeutickém centru, které sídlí na ulici Hilleho 5 v Brně. Poskytneme Vám zároveň informace o všech možnostech ambulantní i pobytové léčby.

Naše služby jsou bezplatné, stačí se telefonicky objednat na čísle 541 227 704, které je také uvedeno na webových stránkách http://gambling.podaneruce.cz/brno/.

 

Držíme Vám pěsti a budeme se těšit na případné setkání,

za tým Terapeutického centra v Jihomoravském kraji

Mgr. Miroslav Zachovalý

Co ještě udělat ohledně synova sázení?

5.3.2016

Dobrý den,mám syna 18 apůl roku a zjistila jsem ,že 3 měsíce sází přes internet,tipsport.Z vkladní knížky-dědictví po otci vybral 80000 a vše prosázel.Nevím co mám dělat,byla bych nerada aby spadnul do nějaké závislosti na hazard.Chodí na střední školu,informovala jsem výchovnou poradkyni a požádala ji o pomoc. Se synem jsem si promluvila,nic mě k tomu neřekl,objednala jsem ho k psycholožce k té odmítl jít.Knížku jsem schovala,nevím co jiného bych mohla ještě udělat,prosím tímto o radu ,děkuji moc Alča

alča

Zobrazit odpověď

Dobrý den, Alčo,

děkujeme za Váš dotaz. Píšete nám o svém synovi, který sází přes internet a prosázel peníze z dědictví po otci. Zdá se, že jste na celou situaci zareagovala velmi aktivně – informovala jste výchovnou poradkyni, snažila se promluvit si se synem, objednala jste ho k psycholožce a vkladní knížku jste před ním schovala.

Nyní Vás zajímá, zda můžete podniknout ještě nějaké další kroky, případně jaké. Říkám si, že jste již sama od sebe podnikla mnoho vhodných kroků a přirozeně jste zareagovala velmi dobře. Mám proto ve Vás důvěru, že pokud bude třeba podniknout ještě něco dalšího, tak si sama takové možnosti budete vědoma. Jelikož nemám o Vaší situaci více informací, můžu Vám nabídnout pouze pár obecných rad.

Obecně klienty podporujeme v otevřené komunikaci s jejich blízkými, kteří hrají nebo sázejí s tím, že je důležité hrajícího člověka neobviňovat, ale spíše mluvit o tom, co blízkého k takovému chování vedlo, co chtěl hraním získat apod. Díky tomu můžete celou situaci lépe pochopit a porozumět tomu, co se stalo. Zároveň je však důležité na syna netlačit a nenutit ho, a to jak k mluvení, tak k návštěvě odborníka. To však může být velmi náročné, a proto bych Vás ráda podpořila v tom, abyste myslela i na sebe a mluvila o tom, jaká je celá situace pro Vás. Je možné promluvit si s někým blízkým, kdo pro Vás představuje oporu, nebo se sama objednat k odborníkovi, se kterým vše detailněji probrat a zjistit, jaké jsou Vaše možnosti v dané situaci. Více základních informací můžete najít také na našich stránkách v záložkách Pro blízké hráčům a Kam dál.

Držíme Vám palce a přejeme hodně sil.

Tým Terapeutického centra v Olomouckém kraji

26.2.2016

Dobrý den, muj syn hraje na automatech, Chce nastoupit leceni, puvodne zamyslel leceni v Bohnicich, ale pry je to zarizeni se zastaralym typem leceni, bylo mu nekde nekym doporucovano leceni v Kromerizi nebo Opave. Mohli by jste napsat svuj nazor a pomohli se rozhodnout. dekuji za odpoved Martina

Martina

Zobrazit odpověď

Dobrý den, paní Martino,

děkujeme za Váš dotaz.

Píšete, že je Vás syn závislý na hraní automatů a chtěl by nastoupit pobytovou léčbu. Vyjmenováváte Psychiatrickou nemocnici Bohnice, Kroměříž a Opavu. Osobně mám zkušenost z PN v Bohnicích, kde jsem byla na stáži. V rámci programu mají zahrnuty: ranní komunitu, skupinovou terapii, 1x týdně individuální psychoterapii a další léčebné aktivity jako nácvik relaxačních technik, biblioterapii, ergoterapii, tvořivá činnost v dílně ad. Pro další informace se můžete podívat na stránky: http://www.bohnice.cz/lecba/zavislosti-muzi/. Má zkušenost s oddělením č. 18 byla, co se týče terapeutické péče, pozitivní. Je pravda, že prostory léčebny jsou staré. Na druhou stranu areál léčebny je hezký, je to park.

S dalšími dvěma léčebnami, které zmiňujete, nemám osobní zkušenost. Co se týče PN v Opavě, mají oddělení, které se přímo specializuje na léčbu závislosti na hraní (http://www.pnopava.cz/node/23). PN v Kroměříži nabízí oddělení pro léčbu závislostí: http://www.pnkm.cz/cs/oddeleni-lecebny

Kromě pobytové léčby je ještě možnost zvolit ambulantní formu léčby. Intenzivní  amb.léčba vypadá tak, že jedinec chodí do tzv. denního stacionáře, v Praze to nabízí například Denní psychoterapeutické sanatorium Ondřejov. Člověk dochází v rámci pracovních dní (Po-Pá) na terapeutický program. Při této formě léčby zůstává dotyčný více v kontkatku se svým prostředím (večery a víkendy tráví doma). Dále toto zařízení garantuje maximálně 10 lidí ve skupině. Taktéž připojuji webový kontakt: http://www.ondrejov.cz/programy/denni-stacionar

Doufám, že jsem Vám poskytla nové informace, které vám pomohou při rozhodování. Doporučila bych zkusit kontaktovat jednotlivá zařízení a podrobně se na podmínky léčby vyptat a následně se rozhodnout.

Přeji Vám a vašemu synovi hodně sil ke zvládnutí nové situace.

Za tým terapeutického centra v Olomouckem kraji.

Mgr. Jana Plzáková

psycholog

Lze přesvědčit blízkého, aby se šel léčit?

17.1.2016

Dobrý den, jsem manželkou gamlera, naše ,,horská dráha" začala cca před sedmi lety. Máme dvě dcery, v průběhu posledních let jsme se dostali díky jeho závislosti , hypotéce na byt a mým pokusům jej zachránit do velkých dluhů. On ovšem situaci stále řešil stále útěky, lhaním a hraním. Musela jsem se rozvést a požádat o oddlužení. V průběhu těch let odešel sám žít na maringotku svého zaměstnavatele, prý aby mi dokázal, že se umí postavit na vlastní nohy - chodil se v té době k nám koupat a prát si oblečení. Dokázal za tu dobu přijít o řidičák, práci a tím i o své provizorní bydlení. Zdálo se, že si opravdu sáhnul na dno a uvědomuje si, o co přišel. Před rokem a půl jsem jej vzala zpět, doufala jsem, že se poučil. Vydržel asi 8 měsíců, nyní hraje opět. Tři měsíce nepřinesl domů ani korunu, dokonce obral naši dceru o peníze, které dostala k vánocům od babiček. Tvrdí, že z toho chce ven, že je mu to líto, že je ochoten se léčit, ale to slíbil již před třemi měsící a skutek utek. Existuje vůbec možnost, jak přesvědčit člověka, který nemá k nikomu respekt a svou sebeúctu již prakticky zahodil, aby se opravdu začal léčit? Začínám být s nervy i rozumem v koncích, nevím zda to vzdát. Nicméně mi na něm záleží, bojím se, kde skončí, když jej v tom nechám samotného..... Děkuji za Váš názor Lucie

Lucie

Zobrazit odpověď

Dobrý den, Lucie,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte ohledně Vaší rodinné a finanční situace. Píšete o tom, že manžel již 7 let hraje, v mezičase se od Vás odstěhoval i se vrátil zpět. Nějakou dobu po návratu zřejmě vydržel abstinovat, ale nyní opět hraje. Vypadá to, že se doma bavíte o možnosti léčby, ale zatím se nic neděje a Vás zajímá, zda je možné přesvědčit manžela, aby se začal léčit.

Domnívám se, že někdy může být možné člověka přesvědčit k tomu, aby se šel léčit, avšak léčba, do které člověk chodí spíše kvůli někomu jinému, aniž by se sám chtěl vyléčit, bývá málokdy úspěšná. Pokud se daný člověk nerozhodne sám a není sám za sebe motivovaný s hraním přestat, je těžké jeho chování nějak měnit, ať už pro jeho blízké, tak pro odborníky spolupodílející se na léčbě. Nevím, o jakém druhu léčby jste zatím uvažovali (zda o pobytové či ambulantní), ale napadá mě, že v obou případech je možnost manžela např. na první informační schůzku doprovodit. Můžete si zkusit domluvit společné sezení s odborníkem z daného zařízení a společně se pobavit například o tom, co od léčby oba dva očekáváte, čeho se bojíte a společně se dohodnout, jak budete postupovat dále.

Mám z Vašeho dotazu pocit, že Vám na manželovi velmi záleží. Také mám dojem, že manželovi chcete pomoci a možná se obáváte, co by se stalo, kdybyste Vaši snahu vzdala. Říkám si, že i pro Vás samotnou se zřejmě jedná o velmi náročnou situaci, která trvá již delší dobu, což může být velmi vysilující. Proto bych Vás chtěla podpořit v tom, abyste nezapomínala na péči o sebe sama. Můžete se kouknout na naše stránky (záložka „Pro blízké hráčů“), kde poskytujeme informace o tom, jak reagovat, když Váš blízký hraje. Také je možnost domluvit si individuální schůzku s psychologem či terapeutem a o samotě s ním detailněji probrat, jak se ve Vaší situaci cítíte, co můžete dělat dále apod.

Přejeme Vám, ať se Vaše situace zlepší a cítíte se lépe.

Tým Terapeutického centra v Olomouckém kraji

Možnosti sportování v léčebnách

9.1.2016

Ahoj,rozhodl jsem se,že se půjdu léčit z hráčství(gambling)Strašně dlouho sázim a vymklo se mi to po několikáté z rukou.Chtěl jsem poprosit o radu.Hledám léčenu,kde jsou nakolněny ke sportu.to znamená,že rád sportuji a nedokážu si tento koníček upřít.Chtěl bych ho dál rozvíjet i v léčebně,protože je to moje motivace nějaká.Nechci strádat aspoň po této stránce.Proto se ptám,kde jsou programy pro sport.Kde bych mohl se každý den věnovat sportu(jakémukoliv)Vím,že už budu trpět samotou od nejbližších a nejlepší frma je pro mě aspoň i ten sport.Děkuji s pozdravem Martin

Martin B.

Zobrazit odpověď

Dobrý den, Martine,

píšete nám, že jste se rozhodl nastoupit do léčebny kvůli svému hráčství. Rád byste však našel takovou léčebnu, kde by Vám bylo umožněno každý den sportovat, jelikož sport pro Vás zřejmě představuje určitou motivaci.

Pokud byste chtěl nastoupit do pobytové léčby, nejbližšími možnostmi by pro Vás měly být psychiatrické léčebny v Plzni (PL v Dobřanech a ve Fakultní nemocnici), v Praze a v Horních Beřkovicích. Naše Terapeutické centrum však nedisponuje informacemi o tom, jaké možnosti věnovat se sportu byste měl v těchto zařízeních. Doporučuji Vám proto jednotlivé léčebny kontaktovat a zeptat se na dané možnosti osobně.

Další možností je zvolit ambulantní formu léčby, při které člověk dochází na sezení do zařízení, ale bydlí doma a může se svým volným časem nakládat, jak chce. Nevím však, zda byste měl o ambulantní formu zájem nebo zda jste ji již nezkoušel.

Přeji Vám, abyste našel zařízení, kde bude aspoň do určité míry možné i nadále sportovat.

Za tým Terapeutického centra v Olomouckém kraji,

Eliška Horská

28.12.2015

Dobrý den Po neúspěšném kontaktování Vašich terapeutických center emailem jsem se rozhodnul vložit dotaz právě sem: Funguje Vaše centrum v Prostějově,jak uvádíte v kontaktech, popřípadě kde a kdy (nějaký časový plán) v OL probíhá nějaké sezení s ostatními lidmi trpící závislostí na hracích automatech? Prozatím jsem Vás nekontaktoval telefonicky jelikož tuším, že mezi svátky máte také volno,možná i to je důvod,proč se mi nedostalo odpovědi na email. Vložil jsem už několik příspěvků do diskuzí,kde jsem sdílel své názory s několika lidmi,kterým tímto děkuji za jejich rady a odpovědi. Až teď jsem si uvědomil a připustil si, že mám s hraním nemalý problém a rád bych Vás poprosil o nějaký způsob pomoci (sezení s terapeutem - vyhodnocení mé závislosti, doporučení na nějaké sezení skupin lidí se stejným problémem),protože po mnoha neúspěšných pokusech přestat s touto závislostí,mám strach, že tento boj sám nezvládnu. Předem Vám děkuji za každou Vaši odpověď

Bart

Zobrazit odpověď

Dobrý den, Barte,

děkujeme za Váš dotaz a omlouváme se za dočasnou nedostupnost. Jak jste si sám dokázal odvodit, bylo naše Terapeutické centrum v Olomouckém kraji přes Vánoce zavřené. Kolega z prostějovské pobočky již na Váš email reagoval.

Ptáte se, zda funguje pobočka v Prostějově a jaké nabízíme možnosti pomoci. Naše prostějovská pobočka funguje v pondělí. Pokud byste si chtěl domluvit sezení s terapeutem, je třeba se předem telefonicky objednat. Kontakty na všechny naše pobočky v Olomouckém kraji naleznete zde: http://gambling.podaneruce.cz/olomouc/ nebo v emailu od kolegy.

Zajímá Vás také, zda probíhají nějaká sezení pro lidi se závislostí na hracích automatech, která byste mohl navštívit. Momentálně funguje jedna skupina pro hazardní hráče, jejíž členové se schází vždy jednou za 14 dní a to ve středy od 17:30 do 19 hodin. Skupiny se uskutečňují v našem Terapeutickém centru v Olomouci (Michalská 2). První skupina po Novém roce proběhne příští týden ve středu 13. 1. Další setkání pak budou vždy po 14 dnech od setkání předešlého. Pokud byste měl zájem navštívit skupinu, ozvěte se nám na telefonní číslo 608 229 528 - domluvili bychom si nejdříve osobní setkání, kde bychom Vám sdělili bližší informace o tom, jak skupina funguje. Další možností je domluvit si individuální konzultaci v Prostějově, na kterém by Vás kolega o skupině mohl také informovat.

Držíme Vám pěsti a budeme se těšit na případné setkání,

za tým Terapeutického centra v Olomouckém kraji

Eliška Horská

4.6.2015

Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu a pomoc, abych se vrátila zpět a opět se postavila na vlastní nohy. Bude to již skoro rok,co jsem poprvé přišla do ambulance pro závislost na půjčkách,nadměrné utrácení atd. Když jsem přišla poprvé do ambulance,tak jsem neměla ani nejmenší tušení co mně čeká,nikomu jsem nevěřila a styděla jsem se. Postupem času paní psycholožka( mám štěstí,že jsem potkala právě ji),tím jejím přístupem dokázala ze mně dostat skoro všechno at se týče mého problému s penězy,tak i problémy s manželem a noční múru co mám z dětství. Postupně jsem k ni získala důvěru a tím i takového průvodce a koordinátora. Začalo se mi docela dařit a vše nasvědčovalo tomu,že už bude líp. Ale není to pravda. Asi tak před měsícem se to začalo doma kazit, začala jsem si tak trošku stanovovat svoje pravidla,ale to se manželovi nelíbí a tak je u nás dusno a nepříjemně a já se začínám vracet zpět tam kde jsem byla před rokem. Nechci couvat,chci jít dopředu,ale nevím jak. A prto Vás prosím pomozte nebo poraďte. Děkuji Jana Kašparová

Jana Kašparová

Zobrazit odpověď

Dobrý den,

obracíte se na nás s prosbou o radu a pomoc ve chvíli, kdy se zpomalilo, možná až zastavilo postupné zlepšování Vaší situace, na kterém jste téměř rok pracovala. Z Vašich řádků čtu velké odhodlání pro pokrok, změnu, chuť jít dál a nezastavovat se. Zároveň vnímám Vaši obavu, abyste současné náročnější období ustála a našla v sobě opět sílu pokračovat.

Je pravdou, že leckdy na změnu jednoho člena rodiny reagují i členové další – mění se zaběhnutý pořádek, nastolují se jiná pravidla, a to může být vnímáno jako ohrožující. Proto bývá dobré v takovém období změny se svými blízkými více komunikovat, vysvětlovat, zároveň posilovat to, co vás spojuje, na čem můžete ve vašem vztahu stavět. Věřím, že je pro Vás náročné ustát si svou proměnu a své požadavky, i přes nelibost manžela. Dobré je připomínat si, kvůli čemu to vše děláte, jaký je cíl, který tím vším sledujete. I drobné úspěchy a radosti jsou to, co může dodávat energii a podporu – můžete si např. večer před spaním připomenout to, co se Vám podařilo, za co se ten den můžete pochválit.

Píšete o spolupráci s paní psycholožkou, v té je zajisté dobré pokračovat, navázat na dosavadní společnou práci. Obecně platí, že osobní rozhovor a déledobější spolupráce nabízí více možností, než je tomu v případě internetového poradenství.

Držíme Vám palce,

Ambulance adiktologie Zlín

24.4.2015

Dobrý den,mám vážné podezření že moje zletilá dcera hraje automaty..řeklo mi to pár známích že ji viděli.Je v těžké životní situaci,čeká dítě a bude svobodná maminka,a možná pro to řeší stres hraním.Když s ní o tom mluvím tak vše popře a řekne že není hloupá,že to jen párkrát zkusila.Nyní jsem zjistila že neplatí to co má a vznikl jí dluh.Také si pujčuje.Snažím se jí všemožně pomáhat,ale takto to už dál nejde.Chodila do zvláštní školy a dochází do ordinace psychiatrie,má dg:nepřizpusobivá a dg:smíšené poruchy.Jinak se na miminko moc těší,ale svuj problém nepřizná.Domluva nepomáhá a já si nevím rady.Chtěla bych se zeptat zda by bylo možné jí soudně částečně omezit právní zpusobilost co se týká financí a požádat o ustanovení opatrovníka.A co je k tomu potřeba a kolik to stojí .Na právníka nemám.Děkuji moc za odpověd

Katka

Zobrazit odpověď

Vážená paní Katko,

děkujeme za Váš dotaz a důvěru, kterou do nás tímto vkládáte. Z toho, co jste napsala, jde opravdu vidět, že Vám blaho Vaší dcery leží na srdci.

Ve dotazu píšete, že máte podezření, že Vaše těhotná dcera hraje automaty, také jste zjistila, že neplatí své závazky a půjčuje si peníze. V minulosti navštěvovala zvláštní školu a nyní je v péči psychiatra. Popisujete svou bezradnost.

Ptáte se nás na možnost omezení právní způsobilosti dcery.

Podle současného práva upravuje tzv. „svéprávnost“ (dříve se tak nazývala způsobilost k právním úkonům) občanský zákoník, který umožňuje omezení svéprávnosti.

Existuje i „lehčí“ forma podpory lidem, kteří mají problém s rozhodováním, ale zároveň dokážou v běžném životě „fungovat“. Jedná se o Nápomoc při rozhodování. V takovém případě zůstává člověk svéprávný, ale podepíše smlouvu s Pomocníkem (nejčastěji je to nějaký člen rodiny), který má pak za úkol pomáhat radit takovému člověku při podepisování smluv a dalších náročnějších úkonech. Tato smlouva se může buď uzavřít písemnou formou, nebo je možné se domluvit před soudem. I písemná smlouva musí být schválená soudem. Pokud by Vás zajímaly detaily, tak přikládám odkaz, kde je o Nápomoci při rozhodování více: http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1pomoc_p%C5%99i_rozhodov%C3%A1n%C3%AD

Omezení svéprávnosti může navrhnout kdokoliv, tedy i Vy. Podává se návrh k okresnímu soudu (adresa na Šumperský okresní soud je: M. R. Štefánika 784/12, Šumperk 787 73).

Omezení svéprávnosti má podmínky, které je nutné naplnit:

  •  omezujeme osobu, která není schopna se o sebe starat z důvodu duševní poruchy či závislosti
  •  omezení musí být osobě ku prospěchu a musí ji chránit
  •  osobě musí hrozit vážná újma, když zůstane svéprávná
  •  nemůže být použito lehčího nástroje např.:
    • nápomoc / podpora
    • zastoupení členem domácnosti
    • opatrovnictví bez omezení svéprávnosti

Píšete, že dcera dojíždí za psychiatrem, z čehož mi plyne, že je zřejmě medikována, což může být na místě. Zároveň jste nezmínila, jestli je dceři poskytnuta také psychologická podpora. Dokážu si představit, že poradenská /terapeutická sezení s psychologem/terapeutem by dcera mohla využít pro sdílení svých pocitů a potřeb a současně dostat radu/doporučení, co v té které situaci dělat. Dále by mohla do určité míry získat náhled na to, co je ještě normě a co je již za hranicí únosnosti.

Život s člověkem, který nepřiznává přítomnost obtíží, není jednoduchý a často bývá vyčerpávající pro všechny strany. Říkám si, že možná by také prospělo Vám, kdybyste měla průvodce, který by Vás nasměroval k tomu, co dělat, jak se zachovat za daných okolností k dceři.

Paní Katko, pokud byste s čímkoliv potřebovala poradit, můžete se obrátit jednak na nás, kteří nabízíme péči v oblasti dluhové i psychologické v Zábřeze (bude v provozu od půlky května 2015) či v Olomouci.  Nebo se můžete obrátit na občanskou poradnu v Šumperku Jekhetane, kde Vám určitě s návrhem, případně s dalšími kroky pomohou (http://jekhetane.cz/?page_id=234).

Přeji Vám hodně sil a hodně štěstí při řešení Vaši situace.

Za tým Ambulance adiktologie

Bc. Jakub Nepejchal

sociální pracovník

Začátek | Předchozí [ 1/2 ]  2  Další | Konec