Jak mohu přimět syna k léčbě

 • Autor Zpráva
 • Ivana
  Přidáno: 4.8.2017 20:51

  Dobry den, syn ma 22 roku a bohuzel "hraje". Nevim presne jak casto a jak moc, ale vim jiste, ze to sam nezvladne. On ale tvrdi, ze zavisly neni, hraje jen obcas pro zabavu a ma vse pod kontrolou. To ovsem rozhodne nema. Dluzi 200 000 Kc babickam, ma dluh z kreditni karty v bance, ma minimalne 2 lichvarske pujcky, vsechny platby plati se zpozdenim nebo vubec. Bydli se svym bratrem v mem byte, kde ma platit polovinu inkasa. Tu uz ovsem take neplati, prestoze chodi do prace a ma prijem okolo 20 000 kc mesicne, tak je stale bez penez a porad se vymlouva a lze. 

  Jsem bezradna, k leceni ho nemohu premluvit. Vyhodit z bytu, abych ochranila jeho bratra, to nedokazu. Takze to inkaso platim za nej, aby jim neodpojili elektriku a plyn.

  Je nejake vychodisko z teto situace?

  Dekuji za kazdou radu.

  Ivana

  add Reagovat
 • Robert
  Anonymní
  Přidáno: 23.8.2017 10:58

  Ivaně

  Dobrý den Ivano,

  Nevím, jestli vám dokážu poradit, neznám tuto situaci z pozice rodiče, sám děti ještě nemám, ale sám jsem si prošel hraním a dluhy, a taky pády na dno... Několikrát. Než mě to konečně donutilo něco se svým životem dělat. Když člověk nevidí problém, tak s ním nepohne nic. Je mu tak dobře. Ten problém mu ale může ukázat okolí. Přivézt jej do reality. Pro mě jedním z kopanců byly kopačky od přítelkyně. Předtím žila s alkoholikem a dál už nechtěla snášet mé hraní. Moc mi na ní záleželo. Pohužel jsem se probral, až bylo pozdě a už ke mně nedokázala najít důvěru. Podle mé zkušenosti, potřebuje váš syn poznat citelně, co jeho „zábava“ přináší. Stanovit si přesně pravidla, za jakých může u vás bydlet. A když nebude platit, může jít jinam – kam? to už je na něm, je to dospělý chlap, vydělává si, tak ať se o sebe postará, podnájmů nebo ubytoven je dost. Dokud se bude starat maminka, dokud mu bude všechno procházet, tak ho to k žádné změně nedokope. Tolik ode mě, snad aspoň trochu nápomocné, držím palce.

   

  Robert

  add Reagovat
 • Ivana
  Anonymní
  Přidáno: 23.8.2017 19:29

  Dobrý den Roberte,

  moc děkuji za vaši reakci. Bohužel právě po rozchodu s přítelkyní můj syn začal hrát. I když je pravda, že takto mi to řekl, možná že hrál již dříve a právě proto se s ním rozešla. Ale pravda je, že ten rozchod ho dost vzal a ovlivnil celý jeho život. Situace se zlepšila nedávno, když začal znovu chodit se slečnou na které mu dost záleželo, ale ten vztah trval krátce, po 3 měsících se s ním rozešla a byl tam znovu. Teď mi nezaplatil již 3 měsíce inkaso, řekla jsem mu, že má 2 měsíce na vystěhování, měsíc již uplynul, ale po pravdě vůbec nevím, co za měsíc udělám. Vyhodím ho na ulici? To asi nedokážu a máte pravdu v tom, že na to zřejmě hřeší. Ale nedovedete si představit, jak těžké je z pozice matky svého syna vyhodit na ulici.

  Ale co dál to nevím, jednu půjčku doplatil, další si vzal (Provident), je to pořád dokola. Že je závislý, to přiznává, ale léčit se jít nechce.

  Ani už se mnou moc nechce mluvit, vyhýbá se mi.

  Vy jste to zvládnul bez léčení. Je možné to vůbec v této fázi bez léčby ještě zvládnout?

  Ivana

  add Reagovat
 • Klára
  Anonymní
  Přidáno: 24.10.2017 22:24

  Dobrý den paní Ivanko,tak i u nás jsme ve stejné prdeli, jako je váš syn....Také já zde marně hledám radu, jak z toho manžela vysekat, ale asi to nepůjde jen tak :(Manžel je gambler už od nepaměti, já jsem jeho druhá žena (první od něj z toho důvodu utekla)Jsme spolu sedm let, zkoušela jsem všechno a nic...na jaře a na podzim má svoje období a v zimě a v létě si asi ,,šetří'' Lámat si nad tím hlavu nemá cenu.Ve vašem případě  vám můžu poradit (jediné, co opravdu funguje...ale opravdu) NESMÍ mít ŽÁDNOU hotovost,přístup na účet, dejte mu jen kopii OP a všechny doklady mějte u sebe, výplata ať mu chodí na váš účet...radši si v případě zaplaťte pokutu, než dluhy zy hraní (já když policajtům vysvětlím o co jde, víc než 200,- mu nikdy nedali)a kontrolovat za co utratí.Pokud jsou dluhy ještě možné splatit, tak se mu snažte pomoct.Bohužel ale počítejte s tím, že je to nafurt.Můj manžel na začátku svojí hráčské kariéry prohrál skoro 2 miliony.Bez pomoci rodičů by to tenkrát nedal.Dnes se to už dá,snažím se to nějak ukočírovat...nějaké dluhy nemáme, prohraje to, co je navíc. Podniká, vydělá hodně peněz, ale my s dětma z toho nemám jaksi nic :( taky se doma cítím se doma jako polda...pravidelné kontrovy atd... (hraje na internetu sázky)Na léčení manžel byl, ale bylo zaměřené na automaty...jemu nepomohlo.Pokud nebude spolupracovat, vyhoďte ho na ulici, bohužel nic lepšího pro něj udělat nemůžete.Budeme muset doufat, že sázení po novém roce bude pro gamblery výrazně komplikovanější ...přeji hodně sil

  add Reagovat