Přidání příspěvku

Autor: gambling gambling

Dobrý den Ludmilo,

 

píšete o svém bratrovi, který od 16 let hraje a sází. Půjčuje si od bankovních i nebankovních společností a postupně prohrává čím dál větší částky. Vždy, když to už nemůže zvládnout sám, přijde za Vámi a rodinou, která mu pomůže vše splatit a zvládnout. Ačkoli na začátku slibuje léčbu, po čase ji začne odmítat. Ráda byste mu pomohla, ale bratr se Vám odcizil a Vy už nevíte jak.

 

Z Vašich řádků mám dojem, že celé rodině na bratrovi hodně záleží a snažíte se mu hodně pomáhat. Na druhou stranu si ale uvědomuji, že to nikam nevede a situace se v dlouhodobém hledisku nelepší – naopak bratrovy prohry se zvyšují. Jakkoli zvláštně to může znít, ráda bych Vás podpořila v tom, abyste přestali se splácením dluhů i snahou o bratrovu „záchranu“. Tím, že v tom pokračujete, ho paradoxně podporujete v jeho dalším hraní a sázení. Většině lidem pomáhá, aby si „sáhli na dno“ a čelili důsledkům svého chování. Teprve, když se musí vypořádat se svými dluhy a problémy, mají prostor uvědomit si své problémové chování a začnou ho řešit jinak než pouhými sliby. Neznamená to, že byste bratra úplně zavrhli, ale že byste měli nastavit hranice a chránit se tak před dalším ubližováním v podobě slibů a manipulace. V praxi to znamená, že se společně jako rodina domluvíte, za jakých okolností mu jste ochotní pomoci – např. pokud absolvuje celou léčbu/bude určitou dobu docházet na léčbu, přestane Vám lhát, bude jeho účet spravovat někdo jiný,… Je fajn se také domluvit, co nastane, když to bratr poruší. Takový jednotný postoj celé rodiny může bratrovi ukázat, že o něj máte zájem, ale nejste již ochotní přistoupit na jeho plané sliby a podporovat ho v hraní. Zároveň tím bratrovi předáte zodpovědnost za jeho chování – je dospělý a je na něm, jak se rozhodne.

 

Chtěla bych Vás také podpořit v tom, abyste nezapomínala na své potřeby, zájmy a přátele. Pro bratra jste toho všichni udělali již hodně, a přestože to třeba ve škole neměl lehké, tak nejste zodpovědní za jeho chování – je to jeho volba.

 

Protože celá tato situace může být pro Vaši rodinu obtížná a může Vás vyčerpávat její řešení i opakované zklamání, chci Vám nabídnout možnost nezůstávat se svými starostmi sami a sdílet je s odborníky (kontakty najdete např. na www.laxus.cz nebo na www.podaneruce.cz). Společně pak můžete hledat možná řešení pro Vás i Vašeho bratra.

 

Přejeme Vám, aby se situace brzy uklidnila.

 

Mgr. Petra Pichová

Terapeutické centrum v Jihomoravském kraji

(max. 200 znaků)

(min. 10 znaků, max. 10000 znaků)

(max. 100 znaků)

(např: info@domena.cz, max. 50 znaků)

Při reakci na můj příspěvek odeslat upozornění na zadaný e-mail

captcha

(Opište červené znaky)