Bratr gambler

 • Autor Zpráva
 • Ludmila
  Přidáno: 18.9.2016 15:20

  Dobrý den,

  mám bratra gamblera. Jeho příběh začal cca od 16 let, kdy hrál s kamarády poker nejdříve zadarmo po internetu, později za peníze. Jeho první větší výhra byla kolem 30 tisíc, když se svěřil s výhrou rodině mamka to neschalovala, věděla, že to nepřinese nic dobrého. Bohužel nepřineslo, ale to až dál. Byl hrdý na svou výhru, těšilo ho to, představoval si, co si za to koupí. V dětství chodil na různé kroužky, u žádného nevydržel, nakonec ho přestal bavit. Spolužáky byl schazován, dělal ze sebe machra, aby se mu nesmáli. Ve škole byl lajdák, nechtělo se mu učit, ale kdyby chtěl měl by i vyznamenání. Později se přiznal, že těch 30 tisíc prohrál a navíc dluží peníze kamarádům. Rodiče to za něho zaplatili a on to musel splácet jim. Slíbil, že už to nikdy neudělá. Dělal a pořád, chodil hlavně sázet do Sazky.

  Další jeho milník byla prohraná částka ve výši 200000 tisíc. V té době byl hodně pohublý, ale choval se stejně, takže to nikomu nepřišlo divné. Ubrečený přišel, až když mu teklo do bot a bylo pár dní na to, aby se peníze vrátili lichvářům. Tentokrát to zaplatil za něj bratr, kdy jeho peníze z výplaty šly na něj a dával mu jenom částku, kterou nutně potřeboval. Chtěl se jít léčit, docházel do Pardubic, později do HK. Po nějaké době, kdy peníze splatil, vrátil se mu jeho účet. Psychiatrickou léčebnu odmítal. Později odmítal chodit i do léčebny.

  Před několika měsíci znovu přišel s tím, že dluží půl milionu bance a lichvářům. Bylo to jen tak tak, abychom peníze splatili lichvářům a domluvili se s bankou. Účet je přepsán na otce. Docházel do léčebny v Pardubicích. Za tu dobu šel 2x sázet do Sazky (tedy, co aspoň víme, když se přiznal), prohrál cca 4 tisíce. Aktuálně nechce dojíždět do léčebny, roztříhal si občanku z toho důvodu, že nechce doma bydlet, že se odtěhuje a bude splácet dluh sám s tím, že se ten účet zase přepíše na něj. Víme, že je to blbost, že to nezvládne a bude to ještě horší. Tak ráda bych mu pomohla...dělá mi problém s ním komunikovat s člověkem, který mi sebral bráchu.

  Má práci, cvičí, vzdělává se, chtěl by jít studovat dál...bohužel se stále hledá a jeho plány se mění. 

  Prosím poraďte mi! :(

  add Reagovat
 • gambling gambling
  Moderátor
  Přidáno: 26.10.2016 17:11

  Dobrý den Ludmilo,

   

  píšete o svém bratrovi, který od 16 let hraje a sází. Půjčuje si od bankovních i nebankovních společností a postupně prohrává čím dál větší částky. Vždy, když to už nemůže zvládnout sám, přijde za Vámi a rodinou, která mu pomůže vše splatit a zvládnout. Ačkoli na začátku slibuje léčbu, po čase ji začne odmítat. Ráda byste mu pomohla, ale bratr se Vám odcizil a Vy už nevíte jak.

   

  Z Vašich řádků mám dojem, že celé rodině na bratrovi hodně záleží a snažíte se mu hodně pomáhat. Na druhou stranu si ale uvědomuji, že to nikam nevede a situace se v dlouhodobém hledisku nelepší – naopak bratrovy prohry se zvyšují. Jakkoli zvláštně to může znít, ráda bych Vás podpořila v tom, abyste přestali se splácením dluhů i snahou o bratrovu „záchranu“. Tím, že v tom pokračujete, ho paradoxně podporujete v jeho dalším hraní a sázení. Většině lidem pomáhá, aby si „sáhli na dno“ a čelili důsledkům svého chování. Teprve, když se musí vypořádat se svými dluhy a problémy, mají prostor uvědomit si své problémové chování a začnou ho řešit jinak než pouhými sliby. Neznamená to, že byste bratra úplně zavrhli, ale že byste měli nastavit hranice a chránit se tak před dalším ubližováním v podobě slibů a manipulace. V praxi to znamená, že se společně jako rodina domluvíte, za jakých okolností mu jste ochotní pomoci – např. pokud absolvuje celou léčbu/bude určitou dobu docházet na léčbu, přestane Vám lhát, bude jeho účet spravovat někdo jiný,… Je fajn se také domluvit, co nastane, když to bratr poruší. Takový jednotný postoj celé rodiny může bratrovi ukázat, že o něj máte zájem, ale nejste již ochotní přistoupit na jeho plané sliby a podporovat ho v hraní. Zároveň tím bratrovi předáte zodpovědnost za jeho chování – je dospělý a je na něm, jak se rozhodne.

   

  Chtěla bych Vás také podpořit v tom, abyste nezapomínala na své potřeby, zájmy a přátele. Pro bratra jste toho všichni udělali již hodně, a přestože to třeba ve škole neměl lehké, tak nejste zodpovědní za jeho chování – je to jeho volba.

   

  Protože celá tato situace může být pro Vaši rodinu obtížná a může Vás vyčerpávat její řešení i opakované zklamání, chci Vám nabídnout možnost nezůstávat se svými starostmi sami a sdílet je s odborníky (kontakty najdete např. na www.laxus.cz nebo na www.podaneruce.cz). Společně pak můžete hledat možná řešení pro Vás i Vašeho bratra.

   

  Přejeme Vám, aby se situace brzy uklidnila.

   

  Mgr. Petra Pichová

  Terapeutické centrum v Jihomoravském kraji

  add Reagovat