Co mu pomůže? Co mám jako manželka dělat

 • Autor Zpráva
 • Míša
  Přidáno: 14.7.2016 23:14

  Dobrý den, po 5 letech krásného vztahu jsme se s mym mužem konečně vzali. Už pred svatbou mi manžel přiznal,že si vsadil a pujčil nejale penize na hraní. Já jsem ač v šoku toto přijala s tím,že se to už nebude opakovat a bylo to pouhe uklouznuti. Vždyť je to hodný člověk, pracovity a vždy obětavy cokoliv pro druhe udělat a pomoci. Po 8 měsících manželství jsem zjistila,že všechny peníze ze svatby zmizely a  máme obrovský dluh u banky aniž bych to věděla.Nějaký čas jsem to tajila a snažila se naši finanční situaci řešit sama. Dokonce jsem doufala a věřila muži,že peníze na splátky bude vyhrávat. Strašne se za to stydím. To že je gambler jsem si tolik nepřipouštěla a a hlavně jsem měl jiné starosti: státnice a hlavně 9 měsíců po svatbě narození naší dcery.

  Poté, co situace s dluhy byla neunosná jsme se obrátili o pomoc na rodinu mou i manželovu. Rodina ač strašně zděšena nám pomohla a  část dluhu zaplatila. Teď si to vyčítám,protože manžel  začal po dvou měsících abstinence zase sázet a já znovu dala šanci a ač s podminkou zrušení společného jmení chtěla další nový začátek. Ono ale žádný začatek z jeho strany nebyl,protože jsem mu objevila dalši pohledávky a vidim,že znovu sází ve snaze dostat se z nejhoršího ( už mu vyhrožuji i podezřenim na uverovy podvod). Prý nepřestal tehdy hrát protoze mi nepřiznal celou pravdu,protože jsme zjistili že čekáme druhé dítě a možná bude postižené.

  Chci insolvenci,mám ho ráda a chci mu dát šanci ( kolikátou již).Je to přeci dobrý táta a ma spoustu dobrého v sobě pod tím vším. Nevím jestli je realné myslet,že zvládne se z toho dostat bez ústavní léčby, ( ambulantní již pár měsíců absolvuje a o ústavní nechce slyšet).chci mu pomoct a nevím jestli by bylo pro něj nejúčinnější kdybych od něj odešla a vyčkala,jestli a jak se k celé záležitosti postaví.nevím co mám délat.. za pár týdnů rodím.

  Děkuji

  M

  add Reagovat
 • gambling gambling
  Moderátor
  Přidáno: 26.7.2016 14:51

  Dobrý den Míšo,

   

  popisujete dva problémy – jedním z nich je problém závislosti manžela na sázení, druhým dluhy.

   

  Z toho, co uvádíte, je zjevné, že Váš manžel je závislý na sázení. Píšete, že se již léčí ambulantně, ale že léčba nepřináší kýžené výsledky a Váš manžel pokračuje s hraním a ústavní léčbu odmítá a že byste mu ráda pomohla.

   

  V situaci, jako je ta Vaše, kdy je jeden z partnerů závislý – a je jedno zda na alkoholu nebo na hraní – a svoji závislost nechce nebo nedokáže řešit, je nejdůležitější, abyste se Vy sama chránila proti možným důsledkům jeho chování. Zjevně to již děláte tím, že jste si upravili společné jmění manželů. Dále je důležité člověka, který hraje v jeho chování nadále nepodporovat, tedy neplatit za něj jeho dluhy, nedávat mu peníze a případně s ním začít hovořit o tom, že pokud bude v hraní pokračovat, tak by to pro Vás mohlo znamenat konec vašeho vztahu. Někdy právě takový razantní krok od jednoho z partnerů může, ale také nemusí, být tím, co zafunguje a přiměje druhého partnera, aby svoji závislost začal skutečně řešit.

   

  A teď k dluhům – u existujících dluhů je pro posouzení situace důležité znát jejich výši a fázi, ve které se nachází. Tedy jestli věřitelé jsou zatím ochotni počkat, zda již přišla předžalobní upomínka, zda probíhá soudní či exekuční řízení atd. Dále je pro Vás podstatné, zda jde o dluhy, které jsou součástí společného jmění manželů (SJM).

   

  Pokud tomu dobře rozumím, tak v současné době máte již změněný zákonem stanovený majetkový režim (usuzuji tak podle Vaší zmínky, že jste dala manželovi další šanci a s podmínkou zrušení společného jmění chtěla nový začátek). Upravený režim (odlišný od zákonného) je možné sjednat formou notářského zápisu nebo rozhodnutím soudu. Smlouvy o modifikaci majetkového režimu se stávají účinnými vůči třetím osobám zveřejněním ve veřejném seznamu.

   

  Za dluhy, které byly v okamžiku vzniku smlouvy o změně manželského majetkového režimu součástí SJM, však zůstávají vůči věřitelům zavázáni oba manželé stejně.

   

  Zmiňujete, že chcete insolvenci. Insolvenci – čili úpadek - je možné řešit u fyzických osob formou konkurzu nebo oddlužení. Konkurz znamená prodej veškerého majetku s tím, že nesplacené závazky nezanikají a věřitelé je mohou dále vymáhat po ukončení konkurzního řízení.

   

  Oddlužení je způsob řešení úpadku nebo hrozícího úpadku, při kterém dojde k minimálně třicetiprocentnímu uspokojení nezajištěných věřitelů buď prodejem majetku dlužníka, nebo splátkami v průběhu pěti let. Jestliže dlužník splní všechny povinnosti v oddlužení, může být na návrh rozhodnutím insolvenčního soudu osvobozen od zbytku závazků.

   

  Zde se opět nabízí otázka, zda podat „Návrh na povolení oddlužení“ jako společný návrh manželů nebo jde výhradně o manželovy dluhy a tudíž by postačilo jeho oddlužení. Pro ucelenější posouzení dluhové situace doporučujeme obrátit se na některou z dluhových poraden ve Vašem okolí – např. občanské poradny (www.obcanskeporadny.cz) i poradny Společnosti Podané ruce jsou bezplatné. Oporu pro sebe můžete najít i v psychologické poradně, spolu s psychologem se můžete zamýšlet nad dalšími kroky, které můžete vůči manželovi a vašemu vztahu udělat.

   

  Přejeme, ať vše dobře dopadne!

   

  Tým Centra komplexní péče pro hazardní hráče ve Zlínském kraji

  add Reagovat
 • Lemog
  Anonymní
  Přidáno: 15.7.2016 10:15

  Ahoj Miso, 

   

  Tva situace je velmi slozita a rozhodnuti jak ji resit nelehke.

  Konkretni radu neznam.

  Jsem abstinujici gambler, a na zaklade svych osobnich zkusenosti  ti musim s poltovanim oznamit, ze ty s manzelovou zavislosti nic neudelas. Tento druh zavislosti je silnejsi nez laska. Jedine on sam s tim muze neco delat, staci "malo" CHTIT. Ty mu muzes byt oporou, jestlize dojde k zaveru, ze chce byt abstinujicim gamblerem. Gamblerem uz totiz bude do konce zivota, zavislost se nikam nevypari, dobra zprava je, ze kazdy gambler muze byt abstinujicim a to za predpokladu, ze bude bezpodminecne dodrzovat pravidla a opatreni, ktera jsou nutna k zabraneni recidivy.

  Muzu ti toho napsat vic, jestli chces ptej se, odepisu vecer, rad budu sdilet sve zkusenosti, pokud to muze pomoci dalsimu nestastnemu gamblerovi a jeho rodine

   

  Lemog

  add Reagovat